Jak zabezpečit balkon pro kočky? Ochranná síť vás nezklame

Publikace: 22.10.2021

Ačkoliv se říká, že kočky mají devět životů a dopadají na všechny čtyři, dnes už víme, že pád z výšky jim může nepěkně ublížit. Nejde přitom zdaleka jen o fyzické zdraví. Po nehodě mají některé kočky také psychické problémy, které se nejčastěji projevují strachem z přiblížení se k oknu nebo balkonu. Jak těmto nepříjemnostem zabránit a ještě kočkám pobyt na balkoně zpříjemnit?

Ochranná síť jako nejjednodušší řešení

Ať už žijete v bytě nebo rodinném domě, určitě sami cítíte, že občas je potřeba vyvětrat. V domě je vydýchaný vzduch, nadměrná vlhkost nebo vysoká teplota. Abyste nemuseli svou kočku zavírat do jiné místnosti nebo ji neustále sledovat, nabízí se to nejjednodušší řešení – síť na balkon a okna. Díky ní budete moct bez obav větrat či odpočívat na balkoně i se svou šelmou. Velkým plusem je, že síť na balkon funguje i proti holubům.

Ochranný systém se obvykle rozděluje na dvě části. Tvoří ho samotná síť a upevňovací lanka, která fungují jako rám celé plochy. Kvalitní a správně upevněná síť pro kočky zaručí maximální bezpečí, a navíc z dálky není vůbec vidět. Nemusíte se tedy bát, že by nějak kazila celkový estetický dojem z vašeho balkonu. A nepřijdete ani o sluneční paprsky a výhled ven, který jistě ocení i vaše kočka.

Snadná výroba i montáž sítě

Pokud jste šikovní, síť na balkon pro kočky zvládnete vyrobit i sami. V zásadě se nabízejí dvě možnosti – buď ji můžete pomocí hmoždinek připevnit na zeď, nebo háčky navrtáte rovnou do okenního rámu.

V případě, že máte atypické balkonové dveře, například posuvné, bude lepší využít služeb profesionálů. Přesto se nemusíte bát, že by vás ochranná síť pro kočky včetně instalace vyšla příliš draho. Zaplatíte za ni jen několik stovek korun, přičemž vám vydrží až 15 let. Jde tedy nejen o praktické, ale také cenově dostupné řešení.

Rozhodně nedoporučujeme klasické drátěné pletivo a sítě proti hmyzu, které kočky zvládnou prokousat či proškrábat. Jejich nosnost rovněž není dostatečná.

Kdy je lepší zvolit zasklení balkonu

Zasklení balkonu doporučujeme v případě, že máte menší byt nebo chcete ušetřit za vytápění. Nejde totiž pouze o ochranu vašeho čtyřnohého miláčka, ale vznikne vám tím rovněž i další obytný prostor. A navíc je na zaskleném balkoně příjemně i v chladných dnech. Vzhledem k dlouhé životnosti skla vás asi nepřekvapí cena okolo 2 000 až 5 000 Kč za metr čtvereční. U balkonů běžných rozměrů tedy počítejte s cenovým rozpětím od 15 000 do 35 000 Kč, podle velikosti a typu balkonu.

Aby se kočkám na balkoně líbilo

Dopřejte vaší kočce na balkoně nejen bezpečí, ale také komfort. Využít můžete různé hračky, škrabadla nebo květináče s vhodnými rostlinami. A nezapomeňte samozřejmě ani na přístřešek, ve kterém se kočka bude moct schovat před prudkým sluncem, nebo naopak deštěm.

1. Dostatek vody nejen v létě

Kočka vážící zhruba 3,5 kg by měla denně vypít cca 150–200 ml. Toto množství se zvyšuje v případě, že je váš mazlíček krmen striktně granulemi. Neustálý přísun vody tedy nepodceňujte. Při nedostatku tekutin se kočká stává dehydratovanou a je náchylná k rozvoji onemocnění ledvin.

Zdá se vám, že vaše kočka pije málo? Problém může být v typu vody i nesprávné misce. Jelikož mají kočky mnohem citlivější čich než lidé, je nutné vodu pravidelně měnit. Rovněž materiál misky hraje velkou roli, ideální jsou především nerezové a keramické misky. V poslední době jsou také velmi oblíbené kočičí fontánky, kde je voda neustále filtrována a okysličována.

2. Škrabadla a hračky

Výběr škrabadel, tunelů nebo prolézaček je v dnešní době obrovský. Více než nejmodernějším modelem ale kočku potěšíte, když jí vytvoříte na balkoně několik pater, ze kterých bude moct pozorovat své okolí.

3. Přístřešky

Různou podobu může mít také přístřeší. V bohaté nabídce najdete stylové kočičí domy, ale pravděpodobně vám podobně poslouží i obyčejné palety nebo staré židle z půdy, po kterých bude moct kočka šplhat a skákat. A zapomenout byste neměli ani na rostliny. Ty bude moct kočka žvýkat a pročistí si jimi žaludek. Které pokojové rostliny jsou vhodné pro kočky?

  • Kočičí tráva
  • Šáchor
  • Šanta kočičí
  • Zelenec

4. Hračky pro kočky

Obecně se dá říct, že kočkám je jedno, jaký má hračka tvar, velikost a barvu. Některé kočky potěšíte obyčejným míčkem nebo víčkem od pet lahve, jiné si potrpí na interaktivní hračky v podobě různých prutů s peříčky či koulodrah. S tímto typem hraček si kočky obvykle vystačí i samy. 

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“