Čištění trouby nemusí být věda, když víte, jak na to

Publikace: 15.10.2021

Trouba se v nejedné domácnosti používá prakticky každodenně. A s tím souvisí také nutnost její pravidelné údržby od připálenin a dalších nečistot. Pokud chcete ušetřit svůj čas i nervy, vyzkoušejte zaručené způsoby, jak vyčistit připálenou troubu nebo jak vyčistit troubu sodou. A pozor, některé moderní spotřebiče zvládnou tento proces dokonce zcela samy!

Moderní trouby se vyčistí samy

Pokud plánujete pořizovat novou troubu a chcete si ušetřit práci, můžete vsadit na moderní spotřebič, který se zvládne vyčistit sám. V zásadě existují tři základní způsoby samočištění.

1. Parní čištění

Pokud trouba disponuje funkcí EcoClean, pak disponuje schopností parního čištění. Aby vypadala trouba znovu jako nová, stačí nalít do pekáče zhruba 0,5 l vody a navolit příslušný program. Délka celého procesu je obvykle pouhých 30 minut. Během tohoto času se začne tvořit vodní pára, která uvolní tuk a připáleniny, které ulpěly na stěnách trouby.

2. Pyrolytické čištění trouby (pyrolýza)

Principem pyrolýzy je působení velmi vysokých teplot, běžně okolo 500 °C, u některých spotřebičů až 560 °C. Tím se veškeré tuky a další usazené nečistoty v troubě jednoduše spálí na popel. Trouba s touto funkcí musí mít odolný smaltový povrch a rovněž disponuje speciálními samočistícími vložkami, případně panely.

V případě potřeby se pyrolýza spustí pomocí odpovídajícího tlačítka a je třeba počítat s tím, že proces trvá přibližně 90 minut. Pochopitelně je třeba dbát na zvýšenou bezpečnost a v žádném případě neotevírat dvířka. Ta jsou u moderních trub během samočištění většinou uzamčena.

Po ukončení čištění a vychladnutí stačí vzniklý popel setřít například navlhčeným hadříkem. Tímto způsobem dojde k účinnému odstranění nečistot ze stěn, dna a vnitřní části dvířek spotřebiče. V případě nutnosti je možné celou akci znovu kdykoliv zopakovat.

3. Katalytické čištění trouby

Při katalytickém čištění mastnota a další nečistoty zoxidují a dojde k jejich přeměně na páru. Proces pobíhá při teplotě v přibližném rozmezí 200 až 250 °C, což znamená, že nastává mnohdy i při běžném pečení v troubě.

U některých modelů trub je možné samočištění spustit i samostatně navolením určeného tlačítka. Program trvá zhruba 90 minut. Někdy se ještě následně doporučuje setřít vnitřní povrch spotřebiče po vychladnutí hadříkem.

Trouba, která umožňuje tento způsob čištění, je vybavená speciální vložkou s pórovitým povrchem, která do sebe mastnotu snadno pohlcuje. Snad jedinou nevýhodou je skutečnost, že tzv. katalytická vložka má životnost maximálně 5 let. Poté je třeba provést její výměnu za novou.

Sice nedojde k jejich úplnému rozpuštění nebo zoxidování, ale pára je uvolní natolik, že je stačí posléze jednoduše setřít. Parní čištění je jednoduchý, ekologický a rychlý způsob, jak vyčistit troubu od nežádoucích připálenin. Celou akci samočištění lze pochopitelně kdykoliv v případě potřeby zopakovat.

Prostředky na čištění trouby

V případě, že máte starší troubu, musíte se spolehnout na čistící přípravky, které si poradí s mastnotou, připáleninami a dalšími usazenými nečistotami.

Univerzální čisticí prostředky

Pokud nejste příznivci širokého spektra specializovaných přípravků, můžete vyzkoušet některý z univerzálních čisticích prostředků. Ty totiž naleznou v domácnosti široké uplatnění například i při úklidu a čištění nejrůznějších druhů povrchů.

Na výběr jsou běžné nebo ekologické přípravky, které nezatěžují životní prostředí.

Speciální čisticí prostředky

K nejoblíbenějším způsobům, jak vyčistit elektrickou troubu, případně i jakoukoliv jinou troubu, náleží speciální čisticí prostředky. Ty jsou přímo určeny na trouby, případně také sporáky a grily. Mají silné odmašťovací schopnosti a poradit by si měly rovněž s uvolněním usazených připálenin.

Vyčištění trouby tabletou do myčky

Zajímavá vás, jak vyčistit troubu tabletou do myčky? Postup je velice jednoduchý. Stačí rozpustit 2 až 3 tablety do myčky v troše vody v takovém poměru, aby vznikla kašovitá konzistence. Ta se pomocí houbičky nanese na stěny trouby a po pár minutách se setře. Poté už jenom stačí spotřebič dočistit a je hotovo. Obdobným způsobem lze vyčistit také připálené hrnce či pánve.

Jak vyčistit troubu bez chemie
Depositphotos

Jak vyčistit troubu bez chemie

Domácí čisticí prostředky šetří životní prostředí, a navíc stojí prakticky pár korun. Jejich čisticí schopnost je přitom často srovnatelná s mnohonásobně dražšími komerčními přípravky.

Jak vyčistit troubu octem

Ocet, který najdeme snad v každé domácnosti, je všestranným čisticím pomocníkem. A vyzkoušet ho lze i na odstranění usazenin v troubě. Stačí jej přelít do rozprašovače a vnitřek spotřebiče jím vystříkat. Poté se trouba dočistí houbičkou nebo hadříkem. Pro zvýšení účinku se někdy doporučuje troubu před odstraněním octa na pár minut zahřát, a to až na 150 °C. Pozor, do styku s octem by nemělo přijít gumové těsnění.

Jak vyčistit troubu octem a solí

Ještě účinnější čistič vznikne smícháním octa se solí. Výslednou směsí se potřou stěny trouby a vše se nechá až 30 minut působit. Poté se vnitřek troubu dočistí obvyklým způsobem.

Jak vyčistit troubu jedlou sodou

Také jedlá soda je dostupný a velice efektivní čisticí prostředek. Skvěle si poradí i se znečištěnou troubou. Nejdříve je třeba si připravit směs smícháním jedlé sody a vody v poměru 1:1. Vzniklá kaše se nanese na stěny trouby a ponechá se působit klidně i přes noc. Na závěr se setře například houbičkou a stěny se ještě dočistí vlhkým hadříkem.

Postup při čištění trouby

Univerzální návod, jak nejlépe vyčistit troubu, neexistuje. V ideálním případě by se měla trouba čistit po každém pečení, ale ruku na srdce, to není mnohdy z časových důvodů ani reálné.

Zásady správného čištění trouby

  • Nepoužívat ostré a příliš drsné předměty (nůž, drátěnka apod.).
  • Vyvarovat se agresivním prostředkům se silným abrazivním účinkem.
  • Troubu čistit pouze tehdy, jestliže je pouze vlažná, případně zcela vychladlá.
  • Věnovat se údržbě pravidelně (což ve výsledku přinese úsporu času).
  • Vynahradit si dostatek času na důkladné vyčištění.

Jak vyčistit dvířka od trouby

Dvířka troubu se čistí obdobným způsobem jako vnitřní stěny spotřebiče. Opět lze použít některý z komerčních prostředků, případně domácího pomocníka v podobě octa, soli nebo jedlé sody.

Jak vyčistit sklo trouby

Také na vnitřní straně skla s oblibou ulpívá tuk a jiné nečistoty. Zašpiněné sklo trouby přitom není pěknou vizitkou, navíc zhoršuje průhled do útrob trouby, a tím pádem i rychlou kontrolu právě připravovaného pokrmu.

Pro vyčištění skla lze zkusit použít obyčejný kypřicí prášek. Rozmíchá se s trochou vlažné vody tak, aby vznikla kašovitá konzistence. Kaše se nanese na sklo a nechá se působit klidně až 2 hodiny. Poté se setře vlhkým hadříkem.

Možná tápete, jak vyčistit sklo u trouby, pokud je dvojité, přičemž nečistoty se dostaly právě do prostoru mezi skly. Ve skutečnosti to není nic složitého, jedno ze skel je totiž možné vysunout. Přesný návod, jak sklo bezpečně vyjmout, je uvedený v manuálu spotřebiče. Obvykle však není třeba žádná náročná demontáž.

Jak vyčistit rošt trouby

Ani důkladné vyčištění roštu nemusí být zkouškou trpělivosti. Celý proces totiž usnadní obyčejné noviny. Rošt se položí na několik vrstev novin a vydatně se postříká čističem na troubu. Poté se do novin zabalí a přípravek se nechá působit až 24 hodin. Po rozbalení se rošt opláchne a dočistí vhodným kartáčem.

A stejně lze využít rovněž jedlou sodu. Místo kupovaného čističe se rošt důkladně potře kaší ze sody a vody, směs se nechá několik hodin působit a dočistí se stejně jako v předchozím případě.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“