Jak odhlučnit dveře? Máme řešení pro každý byt

Publikace: 02.02.2022

Ruší vás hluk z chodby nebo zvuky hlasitého výtahu? Kromě odhlučnění bytu a jednotlivých místností myslete také na vchodové dveře, které jsou z hlediska zvukové izolace zcela zásadní. Existuje mnoho způsobů, jak odhlučnit dveře snadno a rychle, vždy ale záleží na konkrétním typu dveří i vašich estetických požadavcích.

Celková neprůzvučnost závisí na nejslabším místě

O celkové neprůzvučnosti vždy rozhoduje nejslabší část dveřní konstrukce. A i když v ní je pouze malý otvor, můžete zvuky slyšet, jako kdybyste byli u jejich zdroje. 

V první řadě doporučujeme nejdříve zkontrolovat nejproblematičtější místa většiny dveří, kterými jsou práh, kování, těsnění a někdy také zárubně. Nezřídka se stává, že práh u vchodových dveří zcela chybí. Někdy samozřejmě není možné ho pod dveře umístit, potom se nabízí například takzvaná padací lišta. 

Klíčová dírka je slabým místem dveří vždycky, s tím se nedá nic dělat. Raději ale použijte zámek typu FAB, kterým na rozdíl od dozického není vidět na druhou stranu dveří. Nejlépe pak izolují moderní dveře, které nemají žádný otvor pro klíč.

Dokonale utěsněné musí být také spojení dveřních křídel a zárubní. V každém případě se  vyvarujte mezerám, a to i u prahu. Nejlépe izoluje takzvané dvoustupňové těsnění, které ale není vhodné pro každé dveře.

Odhlučnění vchodových dveří

Moderní protihlukové dveře

Pokud kupujete byt v novostavbě nebo provádíte rozsáhlejší rekonstrukci, pořiďte si rovnou protihlukové dveře s bezpečnostními prvky. Sice budou o několik tisíc dražší, ale za ušetřené starosti to určitě stojí. Některé verze pohltí i zvuky nad 40 dB. Raději se přitom vyhněte skleněným průhledům a pokud na nich trváte, vybírejte zvukově izolační varianty z dvojskla nebo trojskla.

Chrání proti hluku, požáru i úniku tepla

Dobře odhlučněné dveře do bytu mají i výrazně lepší termoizolační vlastnosti a zajistí vám větší bezpečnost. A to jak z hlediska požárů, tak pokusů o vloupání. Můžete tedy hodně ušetřit nejen za přídavné zámky, ale zejména za vytápění.

TIP: Extra vychytávkou je mechanický zasouvací práh. Ten se vysune vždy, když zavřete dveře a díky tomu ještě vylepší jejich izolační vlastnosti.

Odhlučnit dveře zvládnete i sami

Při troše zručnosti se můžete do odhlučnění dveří pustit i bez pomoci odborníků. Zvolit můžete akustické desky, zdvojení dveří, osazení protihlukových závěsů či výměnu výplně.

Akustická deska a pohledová vrstva z textilu či koženky

Akustické desky, které se používají k odhlučnění stěn, nejspíš znáte. A právě s těmi můžete poměrně jednoduše odhlučnit i dveře. Podobně funguje i akustická pěna. Oboje ale bude potřeba doplnit ještě vnější vrstvou. Nejvíce se osvědčil textil nebo umělá kůže. Zde počítejte s cenou okolo 1 000 korun za desku a dalších několik tisíc za vrchní vrstvu, kterou byste měli zvolit v barvě sladěné se zbytkem interiéru. 

Jen nezapomeňte na oblepení dveří izolační páskou, aby byl výsledný efekt dokonalý. A myslete i na to, že izolační vrstva musí být na straně, ze které hluk přichází. Mnohdy se ale pro jistotu používá na obě strany dveří.

Dvojité dveře

Zvlášť ve staré zástavbě může být s úpravou dveří a jejich odhlučněním problém. Do širokých nosných stěn ale můžete bez problému zasadit dvoje dveře a prostor mezi nimi většinu zvuků pohltí. Jen nepodceňujte těsnění, které byste měli instalovat kolem celého obvodu obou dveří. Cena závisí na více faktorech, ale počítejte s tím, že za ozdobné dveře s vyřezáváním a dalšími detaily si připlatíte.

Protihlukové závěsy

Pokud máte technické problémy s jinými možnostmi zvukové izolace, nabízí se esteticky atraktivní řešení v podobě protihlukových závěsů. Poznáte je podle silné látky s vysokou gramáží (okolo 500 gramů na metr čtvereční), zkrátka jsou podobné těm, které najdete v divadlech nebo kinech. Jejich cena není nijak vysoká, začíná na stovkách korun za metr čtvereční. Přesto jde o velmi efektivní způsob, kterému se dnes ve starších domech dává přednost například před čalouněním. Takto upravený vstup do bytu totiž nijak nenarušuje požární bezpečnost.

Zvukově izolační sklo nebo pevná výplň

Klasické sklo propouští zvuky více než dřevo, plast nebo hliník, ze kterých se vstupní dveře zpravidla vyrábějí. Částečně pomůže speciální zvukově izolační sklo běžně používané i do oken, ale nejlepší je se mu vyhnout úplně.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“