Těchto 12 věcí pravděpodobně nečistíte tak často, jak byste měli

Publikace: 07.09.2022

Právě jste dokončili úklid celé domácnosti a se slastným pocitem z dobře vykonané práce se natáhli na gauč… Ale počkat, nezapomněli jste na něco? Nechceme vám kazit radost, faktem ovšem je, že existují věci, které většina z nás při úklidu opomene. Které to jsou?

Čisté nástroje: základ pořádného úklidu

Ještě než se pustíte do úklidu míst, na která se obvykle zapomíná, vyčistěte vaše náčiní, tzn. smetáky, mopy, houbičky, hadry a další – obzvlášť pokud je po úklidu s chutí zahodíte do kouta.

Vlhké mopy, které maximálně promácháte v kbelíku nebo properete pod tekoucí vodou, jsou živnou půdou pro bakterie, které doma rozhodně nechcete. Kupovat nové čisté náčiní pro každý úklid není nutné ani ekonomické, stačí věnovat péči tomu stávajícímu, tzn. prát na vyšší počet stupňů v pračce, důkladně sušit a případně také dezinfikovat. 

Další věcí, na kterou se hojně zapomíná, jsou filtry do vysavače a důkladné čištění vysavače samotného (dle typu), a to ideálně po každém úklidu – uklízíte proto, abyste se nečistot zbavili, ne aby vám zůstaly doma, že?

Jakmile bude vaše náčiní připravené, můžete se pustit do pořádného úklidu, při němž se zbavíte nečistot i z míst a věcí, na které se obvykle zapomíná.

12 věcí, které doma zapomínáte čistit

Je jasné, že nikdo z nás nechce trávit hodiny a hodiny úklidem, zvlášť po náročném pracovním týdnu. Alespoň jednou za čas byste ale měli věnovat pozornost následujícím věcem.

Tip redakce:

Nemáte čas na své děti, partnera ani koníčky, protože stále jen vaříte a uklízíte? Naučíme vás, jak si zorganizovat úklid, abyste si mohli dopřát relax, který si zasloužíte.

1. Boční, spodní a zadní strany nábytku

Pod pohovku nebo postel vysavačem či mopem obvykle zajedeme. Co ale ostatní místa, která nejsou tak viditelná? Například spodní strana sedáků židlí a jídelních, odkládacích či konferenčních stolů nebo záda skříněk, za nimiž se skrývá zaručeně nejvíc nepořádku. Žijete-li navíc ve starším domě, možná najdete i nějakou tu pavučinu, do níž se prach usazuje obzvlášť dobře.

2. Podlahové lišty a škvíry mezi kobercem a zdí

Setřít podlahu, vysát koberec a je hotovo. Ale co podlahové lišty? Zkuste se na ně někdy podívat zblízka, zvlášť, pokud jste si vybrali ty profilované, a uvidíte sami, jak rychle budete pospíchat pro hadr. 

Podobně jsou na tom také koberce položené ode zdi ke zdi. Utěsnění není možné kvůli manipulaci s kobercem, a tak v mezerách mezi kobercem a zdí ulpívají částečky nečistot, drobečky z jídla nebo prach. O moc lépe na tom nebývají ani menší koberečky, u nichž máme tendenci si myslet, že se pod ně nemůže nic dostat – věřte, že může.

3. Stěny

Ano, i na svislých površích ulpívá prach a špína! Minimálně v kuchyni, kde se nečistot usazuje nejvíce. V ložnici a dětském pokoji, v nichž je více než žádoucí mít čistý vzduch, byste se vysávání nebo otírání prachu měli věnovat pravidelně. Kromě čistější domácnosti se dostaví ještě jeden příjemný efekt – místnosti se vám umytím zdí prosvětlí.

4. Vypínače

Kolikrát za den sáhnete na vypínače nejen vy, ale třeba také návštěvy? Číslo by to bylo rozhodně vysoké, proto na mytí vypínačů rozhodně nezapomínejte. I když mohou vypadat čisté, ulpívá na nich spousta nežádoucích bakterií.

5. Ovladače a klávesnice

Ovladače od televize, stereo souprav, nebo klimatizace jsou na tom podobně jako vypínače. Mezi jednoznačně nejkritičtější pak patří klávesnice notebooků a stolních počítačů, do kterých zapadne leccos.

Kromě pravidelného čištění doporučujeme pořídit kryty v podobě tenkých plastových fólií, které zabrání vniknutí nečistot dovnitř elektroniky, čímž zvýší nejen hygienu, ale také prodlouží životnost. Snadno je totiž otřete, aniž byste se museli bát vniknutí vody do přístroje.

6. Vrchní hrany rámečků obrazů a dveří

Potrpíte si na dekorace a obrázky na stěnách? Pak věřte, že kromě prvku na zútulnění domácnosti jste si pořídili také dokonalý lapač špíny, kterému je třeba věnovat pozornost. To samé platí o horních hranách dveří, které máme doma všichni bez výjimky.

7. Horní desky skříní

Ještě horší než hrany rámečků a dveří jsou horní desky skříní, na jejichž velké plochy se vejde nečistot a prachu opravdu hodně. Obzvlášť to pak platí, pokud vaříte na plynu nebo kouříte uvnitř místností. Budete-li tyto „šedé zóny“ uklízet pravidelně, ušetříte si spoustu námahy při jednorázovém úklidu zaschlého mastného prachu plného špíny.

8. Rostliny

Rostliny dokážou vylepšit vzduch v místnosti, pokud se o ně ale nebudete starat, vzduch vám spíše zhorší. Nezapomeňte je proto pravidelně otírat či sprchovat, pomůžete jim i sobě.

9. Klimatizační a ventilační filtry

Klimatizace se v našich domácnostech začínají zabydlovat čím dál tím víc. Málokdo však ví, jak klimatizaci správně používat a udržovat. Mezi nejdůležitější body patří pravidelná výměna filtrů (nejvíce nečistot, virů a bakterií zachytí HEPA filtr) a mytí ventilačních mřížek. To samé platí o rekuperačních a dalších ventilačních systémech. 

Tip: Neměli jste čas uklízet a na vaší kuchyni je to pořádně znát? Přečtěte si, jak odstranit mastnotu a vrátit kuchyni její ztracený lesk.

10. Podlaha v šatních skříních

Z šatní skříně na vás při každém otevření vypadne hromada oblečení, takže se logicky pustíte do třídění a úklidu. Ještě než se s úlevným výdechem usadíte ke kávě, ujistěte se, že jste při něm nezapomněli umýt dna skříní, případně setřít podlahu či vysát koberec, pokud máte vestavnou skříň stojící přímo na podlaze.

11. Rohožka

I když se zouváte venku, je více než pravděpodobné, že si přes rohožku nosíte domů spoustu nepořádku – a vyčistit ji samozřejmě zapomenete, protože na ni nevidíte. Při dalším úklidu tedy nezapomeňte otevřít dveře a věnovat pozornost i tomu, co je za nimi.

12. Domácí mazlíčci

Chlupy na všem, špína roznášená na tlapkách nebo roztoči v kožichu – to jsou věci, se kterými žijí majitelé domácích mazlíčků. Z toho důvodu doporučujeme mazlíčky pravidelně kartáčovat (chlupy tak skončí v kartáči a ne na sedačce) či koupat. Prát také můžete jejich pelíšky a dezinfikovat hračky.

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“