Jak si vylepšit staré dveře s minimálními náklady?

Publikace: 18.11.2021

Renovujete nebo opravujete byt a na výměnu interiérových dveří už vám nezbývají finance? Nemusíte je hned vyměňovat za nové. Poradíme vám, jak vylepšit dveře jen za minimum nákladů, a to pomocí osvědčených tipů. Přečtěte si o nich níže.

1. Samolepicí fólie a tapety

Nejjednodušší metodou, jak renovovat staré dveře, je polepit je samolepící fólií nebo tapetou. Ve výběru se meze nekladou, jen si dejte pozor na divoké vzory a barvy. Nemusí totiž ladit se zbytkem interiéru a mohou vás brzy přestat bavit. Mnohem vhodnější jsou přírodní odstíny s jemným vzorem nebo tapety s texturou dřeva. Nespornými výhodami fólií a tapet jsou voděodolnost, snadné nanášení, nenáročná údržba a cenová dostupnost.

Pinterest

2. Nový nátěr

Ještě předtím, než začnete staré dveře natírat, je nutné je zbrousit do hladka, aby na nich barva dobře držela. Nátěr vždy vybírejte podle materiálu dveří. Většinou se jedná o dřevěné dveře, takže použijte barvu určenou na dřevo. Existují tři druhy barev – bezbarvý, poloprůhledný a krycí lak. Pokud máte dveře již renovované a jsou na nich vidět opravy, použijte krycí lak, který většinu nedostatků schová. Pokud jsou dveře po renovaci v dobrém stavu a chcete nechat vyniknout jejich rysy, použijte bezbarvý lak, který bude pracovat i s původním nátěrem dveří. Poloprůhledný lak je kompromisem mezi oběma možnostmi.

Pinterest

3. Dekorační lišty

Máte doma zcela jednoduché dveře, které chcete oživit? Ozdobte je dekoračními dřevěnými lištami, které opticky zvýší hodnotu nábytku. Lišty jsou obvykle samolepící a snadno přilnou ke každému nesavému a čistému povrchu. Pokud potřebujete lištu v barvě dveří, můžete ji i přetřít barvou. Netradičně mohou vypadat také dveře v bílé barvě a lišty v odlišném odstínu. Lišty na dveře můžete lepit, jak se vám zlíbí. Nejoblíbenější variantou je vytvoření obdélníků v horní části dveří.

Pinterest

4. Skleněné detaily

Pokud renovujete dveře se zatmelenou skleněnou výplní, nechte si je přesklít od profesionála. Jestli si na to ale troufáte, můžete to zkusit i vy sami doma. Dnes si můžete vybrat z mnoha designů skel. Trendem posledních let je zejména kouřové nebo mléčné sklo, které i přes lehkou propustnost poskytuje optimální soukromí.

Pinterest

5. Vyměňte kliky

Dalším způsobem, jak vylepšit staré dveře, je vyměnit kliky. Krásně vypadají například mosazné kliky. Nudné dveře během chvilky promění v designové. Hodí se zejména do rustikálně zařízeného interiéru. Moderní jsou také černé kliky, které skvěle vyniknou nejen v industriálním stylu.

Pinterest

6. Změna na posuvné dveře

Klasické dveře v malé místnosti mohou být často na obtíž. Zkuste je vyměnit za posuvné. Stačí vám k tomu pouze kolejnice, která se jednoduše připevní z jedné strany zdi nad dveře. Instalace posuvných dveří na stěnu je oproti instalaci posuvných dveří do pouzdra rychlejší, levnější a obejde se bez bourání.

Pinterest

Autor článku