Dejte sbohem bílé kuchyni! V kurzu je teď černá

Publikace: 11.02.2022

Tmavá barva působí elegantně, luxusně a vznešeně, proto není divu, že se kromě bílé dostává do čela zájmu také černá kuchyně. Černá je, stejně jako bílá, neutrální a je možné ji kombinovat s jakýmikoli dalšími barvami a materiály. Použít ji lze do všech stylů kuchyní od moderních až po rustikální – a my vám ukážeme jak.

Na co myslet, aby černá barva kuchyni neuškodila

Pokud jste se zhlédli v černé kuchyni, měli byste vědět, že černá opticky zmenšuje prostory. Rozsáhlé tmavé plochy si tak mohou dovolit pouze ti, kteří mají k dispozici velký prostor s dostatkem denního světla. Máte-li pouze menší kuchyňský kout, použijte černou barvu spíše na doplňky (dřez, židle, osvětlení apod.) než na dvířka či pracovní desku.

Druhou věcí je údržba – pracovní deska ve vysokém lesku působí opravdu luxusně, bude na ní ale vidět každý otisk prstu či smítko prachu. Nechcete-li trávit až příliš času úklidem, volte matné povrchy nebo černou použijte jen na část dvířek a na doplňky.

Černá kuchyň ve 20 stylových variantách

Černá barva se dá v kuchyni použít různě. Od dvířek a pracovních desek až po decentnější verze, kdy je dominantní jiná barva a černá slouží pouze jako doplněk. Která chytne za srdce vás?

1. Dřevěné plochy vytvoří ze studené černé elegantní krásku

Pinterest

Černá barva může působit studeně, v kombinaci s dřevěnou podlahou a dřevěným stolem se ale rázem promění v elegantní a útulnou krásku. Jednolitost pak rozbíjejí poličky ve dřevě tvořící propojující prvek mezi kuchyní a jídelnou.

Tipy na nákup: černé závěsné světlo, tmavě šedá pracovní deska, černá vestavná trouba

2. Vzdušná černo-šedá moderna s dotekem dřeva

Pinterest

Černou kuchyni posazenou na šedé velkoformátové dlažbě opticky rozbijí dvířka v dřevěném dekoru, která se vám budou snáze udržovat. Pro odlehčení těžce působící tmavé jsou zcela vynechané horní skříňky, ty nahrazují pouze police s květinami, které přidají osvěžující akcent.

Tipy na nákup: rozkládací jídelní stůl Fars, černá jídelní židle, šedá velkoformátová dlažba

3. Nesmrtelná černo-bílá kombinace kuchyni zesvětlí

Pinterest

Chcete modernu, ale nechcete se cítit jako v kobce? Postavte černé skříňky ke zdi, kde nebudou příliš dominantní a další velké plochy volte ve světlých barvách. Aby si prostor udržel svůj koncept, zopakujte černou (v menším množství) na dalších místech.

Tipy na nákup: černá barová židle, černá americká chladnička, černá kuchyňská baterie

4. Černá kuchyně s mosaznými akcenty pro klasický vzhled

Pinterest

Ne každá černá musí být nutně studená a super moderní. Chcete-li docílit klasičtějšího vzhledu, doplňte ji o mosazné úchytky, baterii nebo světla a nezapomeňte ani na dostatek dřevěných ploch, například na pracovní desku. A dobrá zpráva na závěr – černá se v tomto duchu hodí i do malé kuchyně.

Tipy na nákup: mosazná dřezová baterie, dřevěné police s černou konzolí, nástěnné svítidlo mosaz a černá

5. Podmanivě černá kuchyně s nádechem industriálního designu

Pinterest

Nebojíte-li se převažující tmavé barvy, tato kuchyň vás doslova vtáhne svým hluboce podmanivým designem s nádechem industriálna. To kromě černé barvy dodávají pohledové cihly, originálně řešené nohy stolu a na řetězu zavěšená plechová lampa.

Tipy na nákup: cihlový obklad, kovové industriální světlo, jídelní stůl černá a dub

6. Nadčasová černo-bílá kombinace, která nikdy neomrzí

Pinterest

Kombinace černé, bílé a dvířek v klasickém rámečkovém designu je velice nadčasová, neutrální a vhodná i do menších prostor. Vzhled kuchyně snadno oživíte a zateplíte výraznějšími doplňky, například kobercem v orientálním stylu.

Tipy na nákup: mramorová pracovní deska, orientální koberec, volně stojící sporák

7. Černá jako doplňující akcent rustikální kuchyně

Pinterest

Rustikální kuchyně jsou obvykle dřevěné, bílé nebo vanilkové. Toužíte po něčem originálnějším? Přidejte do ní černé prvky, budete velice mile překvapeni, jak skvěle spolu fungují.

Tipy na nákup: černá digestoř, černá barová židlička, černá pracovní deska

8. Strohý minimalismus zvýrazněný černou barvou

Pinterest

Ano, otevřené police nejsou zrovna nejpraktičtější volbou pro snadný úklid, ne každý z nás má ale spoustu nádobí a vaří denně. Patříte-li spíše k minimalistům vyznávajícím jednoduchý styl a přírodní materiály, kteří vaří spíše zřídka, neexistuje důvod, proč byste nemohli mít právě takovou kuchyň.

Tipy na nákup: černá kuchyňská baterie, černý jídelní servis, pracovní deska dekor beton

9. Černá v jednoduchém přírodním stylu

Pinterest

V jednoduchosti je krása, což potvrzuje i tato kuchyně, ve které je černá barva použita na kameninový obklad, který spolu s dřevěnými dvířky vytváří přírodní styl, jenž nepůsobí studeně, ale naopak velice příjemně a moderně. Jednoduchost podtrhuje bezúchytkové řešení dvířek, které je perfektní volbou pro snadný úklid.

Tipy na nákup: černý kamenný obklad, černá zkosená digestoř, dřevěné hodiny

10. Oslňující třpyt a lesk, ze kterého se vám zatočí hlava

Pinterest

Řadíte-li se mezi milovníky luxusu hraničícího s okázalostí, pak je jasnou volbou kombinace černé lesklé kuchyně a zlatých doplňků. Kombinujte však s citem, když to přeženete, bude zlatá barva působit kýčovitě.

Tipy na nákup: bílo-zlaté svítidlo, béžovo-zlatá jídelní židle, zlatá kuchyňská baterie

11. Sofistikovaný luxus pro náročné

Pinterest

Luxus se skrývá nejen ve zlatém třpytu, ale také v kvalitních materiálech a vybavení. V tomto případě je to dřevěná podlaha, kožené barové židle, vestavný kávovar a vinotéka. Pomyslnou třešničkou je pak designové svítidlo.

Tipy na nákup: vestavná vinotéka, pákový kávovar, kožená barová židle

12. Minimalismus v nejsurovější podobě

Pinterest

Zarytým milovníkům moderny a minimalismu se bude líbit černá kuchyně s bezúchytkovým otevíráním dvířek, které nenarušuje její čistý vzhled. Ano, je tmavá, zkuste si ji ale představit jako součást velkého otevřeného prostoru zaplněného zelení – efektní a dokonalé.

Tipy na nákup: černé závěsné světlo, barová stolička, podlaha tmavý dub

13. Černá kuchyně, na kterou můžete kreslit

Pinterest

Nechcete riskovat, že by se vám černá kuchyně nemusela líbit nebo se vám časem omrzela? Zvolte jednoduchou bílou kuchyni se dřevem a černou použijte pouze na stěny jako kontrastní pozadí. A ne jen tak obyčejnou černou – vyberte si nátěr, na který se dá kreslit a můžete si s partnerem třeba psát vzkazy na dobré ráno.

Tipy na nákup: černá tabulová barva, černá závěsná lampa, černá barová stolička

14. Černá kuchyně v panelovém domě

Pinterest

Nevíte, zda si černou můžete dovolit do malé panelákové kuchyně? Můžete, ale musíte s ní být opatrní. Lze ji použít třeba na vymalování jedné stěny, na sokl nebo úchytky či na podlahu, kterou následně zesvětlíte menším světlým kobercem.

Tipy na nákup: černý pojízdný regál, černý granitový dřez, černá dlažba v betonovém dekoru

15. Černá kuchyně v koutě bez oken

Pinterest

Další příklad toho, že ani s malou kuchyní se nemusíte vzdávat černé barvy. Neměla by ale být dominantní a pokud je bez oken, zapomenout nesmíte na její dostatečné osvětlení.

Tipy na nákup: černý kovový regál, černá baterie, černá nástěnná lampa

16. Černé doplňky zvýší atraktivitu kuchyně

Pinterest

Jak jsme zmiňovali již v úvodu, černá kuchyně nemusí být vždy tím nejlepším řešením. Pokud se jí však nechcete vzdát, můžete černou použít jako zvýrazňující prvek, například na úchytky, dřez, baterii, osvětlení a podobně.

Tipy na nákup: černé závěsné svítidlo, kulatý černý dřez, matná černá úchytka

17. Geometrické vzory skvěle podtrhnou jednolitost černé

Pinterest

Samotná černá vám připadá až příliš nudná? Můžete ji zvýraznit dlažbou s geometrickým nebo patchwork vzorem. Ta dodá interiéru na originalitě a zároveň na ní černá kuchyně pěkně vynikne.

Tipy na nákup: černá vestavná retro trouba, dlažba s patchwork vzorem, zlaté stropní svítidlo

18. Designově čistá černo-bílá kuchyně

Pinterest

Černo-bílá kuchyně bez jakýchkoliv dalších rušivých vlivů je ztělesněním moderny, čistoty a elegance. Pokud by se vám přece jen zastesklo po barvách, můžete ji osvěžit malými spotřebiči (toustovač, rychlovarná konvice, robot) v pastelových odstínech.

Tipy na nákup: černá barová židle, mátově zelená rychlovarná konvice, černá hranatá digestoř

19. Útulnost rozbitá černou elegancí

Pinterest

Velké dřevěné plochy působí teplým a pohodovým dojmem, zároveň mohou být ale tak trochu nudné – čemuž zabráníte tak, že je přerušíte výraznějším prvkem. Přírodní dojem zůstává zachovaný a prostor dostává díky černé elegantní nádech.

Tipy na nákup: černý stojan na květiny, světle šedá sedací souprava, zlaté závěsné svítidlo

20. Černá a růžová: překvapivě dokonalé spojení

Pinterest

Jen málokoho by asi napadlo dát si do kuchyně růžovou barvu. O to více ale budete překvapeni, jak perfektně vypadá černá kuchyně doplněná o akcenty růžové. Dalšími povolenými barvami jsou bílá, světle šedá, zlatá a dekory dřeva.

Tipy na nákup: růžovo-zlatá barová stolička, růžovo-černé stropní světlo, bílý granitový dřez

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“