Vyhledávač nábytku a dekorací

Nejlepší postele 2022: recenze, inspirace, testování

Dáša Veverková
11.03.2022

Na rozdíl od matrace a roštu se samotné konstrukci postele často věnuje méně pozornosti, než by si zasloužila. Máme tendenci její výběr odbývat s tím, že jde jen o pár prkének. Samotná postel je však stejně důležitá jako matrace a rošt, a tak bychom ji rozhodně neměli podceňovat. Připravili jsme pro vás podrobný návod, jak vybrat postel, který jsme doplnili o tipy na nejlepší postele roku 2022.

Jak vybrat postel v 10 krocích?

V posteli strávíme až třetinu svého života – zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Je proto důležité vybrat si kvalitní postel, která bude důstojnou oporou pro neméně kvalitní rošt a matraci a spolu s nimi nám poskytne plnohodnotný zdravý spánek.

1. Boxspring versus klasika

Klasická postel se skládá z rámu, roštu a matrace, které si lze libovolně nakombinovat. Postel boxspring, nebo také americká či kontinentální postel, je konstruována ze tří vrstev. Tou první je pružinový box nahrazující rošt, poté pružinová matrace a na závěr topper (tenčí vrchní matrace). Vyrábějí se většinou čalouněné a jejich výhodou je delší životnost, větší výška a luxusní vzhled. Hlavní matrace bývá vyměnitelná.

2. Materiál

Při výběru materiálu hraje roli váš životní styl, snadnost údržby, design a cena. S jakými materiály se nejčastěji setkáte?

 • Čalouněná postel: Čalounění může být látkové (nejlevnější), kožené (nejdražší) nebo z eko kůže (střed). Látkové čalounění působí příjemným dojmem a je vhodné na vysoká čela, o která se chcete opřít. Není ideální pro alergiky, astmatiky a osoby s domácími mazlíčky. Kůže a eko kůže působí luxusně, snadno se udržují, a jsou proto vhodné i pro alergiky a astmatiky. Nejsou vhodné v případě, že máte domácí zvířata, zejména kočky rády škrábou kožené povrchy.
 • Laminátová postel: Laminát je pevný, odolný chemikáliím, nezachytává prach, snadno se udržuje, na výběr je z nekonečné řady dekorů a je finančně dostupný. Je oblíbený u rodin s dětmi a domácími mazlíčky, které dávají přednost praktičnosti před luxusním vzhledem.
 • Masivní postel: Masiv dodá ložnici nádech přírody, je pevný, stabilní, nedrží se v něm prach a má velice dlouhou životnost – především pokud si vyberete postel z tvrdých dřev, tzn. dubu, ořechu, buku, třešně, jasanu nebo exotických dřevin, jako je teak. Jedinou nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Cenově příznivější jsou masivní postele z měkkých dřev, tzn. borovice, smrku nebo modřínu, jejich trvanlivost je však nižší a snadno do nich uděláte vryp.
 • Kovová postel: Kvalitní kovová postel (např. z oceli) je velice odolná vůči poškození, pevná a stabilní a nedrží se v ní roztoči, bakterie ani plísně. Vyrábí se v různých stylech od moderní až po zdobené postele s ornamenty. I ta nejzdobnější postel však může někomu připadat pocitově studená.

3. Velikost

Mít dostatek prostoru na spánek je klíčovým předpokladem k tomu, abyste se dobře vyspali, zvlášť pokud je váš partner z kategorie neklidných spáčů. Kromě šířky je ale nutné zamyslet se také nad výškou a délkou.

 • Šířka: Nejčastější šířka manželské postele je 140, 160, 180 nebo 200 cm, přičemž 140 cm je krajní možnost, pokud nemáte v ložnici příliš místa – pohodlný spánek však příliš nezaručuje. 200 cm je luxusní velikost, při které se pohodlně vyspíte, ne každý má však tolik místa. Nejrozumnější volbou je tak šířka postele 180 cm, případně 160 cm.
 • Délka: Standardní délka postele, která vyhovuje většině lidí, je 200 cm. Jste-li ale vyšší postavy, rozhodně se vám vyplatí připlatit si za prodlouženou délku 210 nebo 220 cm.
 • Výška: Teď vás možná žádné zdravotní problémy netrápí, postel si ale kupujete na několik let dopředu. Nízká postel u země možná vypadá zajímavě, bude se vám z ní ale dobře vstávat i za pár let? V závislosti na postavě je ideální výška postele pro pohodlné vstávání 55 až 65 cm od země (vrchní hrana matrace těsně pod vaším pozadím).
  Výška postele souvisí také s odvětráváním – rám těsně u země neumožní takové proudění vzduchu, jaké matrace potřebuje k tomu, aby se v ní nedržely plísně. Bydlíte-li v bytě či domě s větší vlhkostí, volte vyšší postel s dostatečným prostorem vespod.

Pozor, rozměry udávané u postelí vždy značí velikost matrace, která se do nich vejde, skutečná velikost je ale větší. Při výběru postele, zvlášť pokud máte malý prostor a bojujete o každý centimetr, je tak nutné ověřit celkovou šířku a délku rámu.

4. Výška čela

Pokud si v posteli rádi čtete, vyberte si postel s vysokým čalouněným čelem, o které se můžete pohodlně opřít a nebude vás studit zeď. Kromě toho působí vysoké čelo luxusním dojmem a je zajímavým prvkem ložnice.

5. Pevné spoje

Aby se postel rychle nerozvrzala a správně podpírala rošt a matraci, je důležitý i takový detail, jako je provedení spojů. Kvalitní postel by tak měla být spojena horizontálně i vertikálně.

6. Vzhled

Navození příjemné atmosféry v ložnici je důležitý předpoklad pro zdravý spánek. Vyhněte se tedy křiklavým barvám postele, nejlepší je dřevo nebo jemné tóny šedé, krémové a bílé. Veškeré vybavení ložnice by mělo tvořit jeden harmonický celek. Nevíte-li si rady se sladěním, jsou řešením ložnicové sety, tzn. postel s nočními stolky, skříněmi, komodou nebo zrcadlem (dle výrobce).

7. Úložný prostor 

Úložný prostor pod postelí je výborný na uložení peřin, lůžkovin nebo sezónního sportovního vybavení a oblečení. Na druhou stranu je však třeba myslet na to, že uložením věcí pod postel bráníte proudění vzduchu, které je důležité pro větrání matrace. V bytech s vyšší vlhkostí pak může docházet k plesnivění matrace a množení bakterií, roztočů a mikrobů v ní. Pokud i přesto úložný prostor pod postel chcete, nezapomeňte matraci pravidelně větrat, případně si pořiďte odvlhčovač vzduchu.

8. Rošt

Rošt může a nemusí být součástí postele. Nejčastěji se setkáte s laťkovým a lamelovým roštem. Pevný laťkový rošt je levnější a hodí se hlavně pro pružinové a pěnové matrace. Lamelový rošt je dražší, ale lépe vyrovnává zátěž a pohyb = je vhodnější pro zdravý a kvalitní spánek.

Rošt může být také polohovací, což zvyšuje komfort a pomáhá při zdravotních obtížích. Polohování musí být snadno přístupné a dobře ovladatelné. Nejkomfortnější, ale také nejdražší, je polohování na motorový pohon. Chcete-li polohovací rošt, je nutné vybírat matraci, která je na polohování vhodná.

9. Sklápění 

Speciální sklápěcí postele jsou spíše okrajovou záležitostí do malých prostor. Při jejich výběru je třeba – kromě všech ostatních aspektů – myslet především na snadnou manipulaci vzhledem k vysoké váze.

10. Cena

Cena by neměla být postavena před kvalitu, pro většinu z nás ale důležitou roli hraje. Na kolik tedy vyjde kvalitní postel? Slušné kusy, většinou zhotovené z pevného laminátu, pořídíte již kolem 5 000 Kč. Za bytelné postele z masivu s dlouhou životností nebo čalouněné postele v moderním designu zaplatíte kolem 10 000 Kč. Designové postele známých značek, kožené postele nebo postele z exotických dřevin se pak mohou pohybovat až v řádech desetitisíců.

Tip redakce:

Vybíráte postel nejen pro sebe, ale také pro prarodiče? Zjistěte, jaké jsou nejlepší matrace pro zdravý spánek seniorů.

Jak velká je postel Queen, King a další?

I u nás je již možné narazit na zahraniční značení postelí – a pokud ne u nás, tak při dovolené mimo ČR určitě. Připravili jsme proto přehlednou tabulku, ze které se dozvíte, jak velká je postel Queen, King, Superior King a další.

ZAHRANIČNÍ ZNAČENÍ POSTELÍ
NÁZEV ŠÍŘKA (V CM) DÉLKA (V CM)
Crib 71 129.5
Small Single 76.2 191
Twin (Single) 99 191
Twin (Single) Extra Long (TXL) 99 203
Super Single 122 191
Double 137 191
Double XL 137 203
Queen 152 203
Olympic Queen 168 203
King 193 203
Super King 203 203
California King 183 213
Texas King 203 249
Wyoming King 213 213
Alaskan King 274 274

11 tipů na nejlepší postele pro rok 2022

1. Nejlepší postel z kombinace masiv-lamino

Jednoduchá postel kombinující bíle natřené borovicové dřevo a laminát v oblíbeném dekoru dub sonoma je nejen pevná a stabilní, ale díky svému designu také snadno zapadne do každé ložnice. Velikost 160 × 200 cm je rozumným kompromisem pro pohodlný spánek dvou osob, které nemají příliš velkou ložnici. Pevný materiál postele unese váhu až 240 kilogramů. V základu se postel dodává bez roštů, matrace a úložného prostoru, které si můžete v případě zájmu dokoupit.

Klady

 • Vysoká nosnost
 • Neutrální design
 • Nízká cena
 • Pevná konstrukce z masivu a lamina

Zápory

 • V ceně není úložný prostor, rošt a matrace
 • Šířka 160 cm nemusí vyhovovat dvěma mohutnějším osobám

2. Nejlepší polohovací postel s úložným prostorem

Postel Olivia o velikosti 180 × 200 cm nadchne všechny, kteří nehledí pouze na design, ale je pro ně důležitá také funkčnost a pohodlí. Ty v tomto případě obstarává polohovací rošt, který lze pod hlavou nastavit do 7 různých poloh a pod nohama do jedné, a velký úložný prostor, jež je přístupný od nohou postele.

Postel Olivia je ideální pro ty, kteří si v posteli rádi čtou, mají problémy se zády nebo v posteli tráví více času, ať už kvůli nemoci nebo kvůli tomu, že je to zkrátka jejich oblíbené místo – a o tom, že si tuto postel zamilujete, nepochybujeme. Pohodlný bude i spánek ve dvou, a to díky šířce 180 cm.

Kromě funkčnosti se postel Olivia může pochlubit velice hezkým designem s vysokým čalouněným čelem, které dodá ložnici nádech luxusu. Vybrat si můžete z černé, šedé nebo krémové barvy.

Klady

 • Kompletní set včetně roštu a matrace
 • Polohovací rošt
 • Úložný prostor
 • 3 barevné varianty
 • Moderní vzhled
 • Komfortní šířka 180 cm
 • Výška pohodlná na vstávání

Zápory

 • Vyšší cena

3. Nejlepší ekonomická postel pro mladé

Postel Evropa je přímo předurčena k tomu být postelí v prvním samostatném bydlení mladých párů – těm starším by nemusela vyhovovat šířka 140 cm a nízká výška. Mladé páry však ocení její přírodní vzhled z masivní borovice a nízkou cenu, která zahrnuje i pevný rošt.

Borovicový masiv je dvakrát lakovaný bezbarvým, ekologicky nezávadným lakem, který chrání měkké dřevo před poškozením. Díky konstrukci z masivu je postel pevná a stabilní a její nosnost je až 240 kg (120 kg na osobu).

Klady

 • Nízká cena
 • Včetně roštu
 • Ekologicky a zdravotně nezávadný lak
 • Přírodní vzhled
 • Vysoká nosnost

Zápory

 • Menší šířka
 • Nižší výška není tak pohodlná na vstávání
 • Měkké dřevo

4. Nejlepší klasická kovová postel

Preferujete-li spíše klasický a rustikální styl, je pro vás jako dělaná postel Nejby, se kterou si můžete zařídit ložnici třeba v romantickém Provence stylu. Sloupky postele jsou z masivní třešně, zbytek z černého kovu s dekorativními ornamenty.

V ceně je také pevný rošt, který není tak kvalitní jako lamelový, pokud však vezmeme v úvahu příznivou cenu postele, nelze čekat top vybavení a materiály. I přesto se však uživatelé shodují na tom, že je postel bytelná a stabilní a nemají k ní výhrady, naopak jsou spokojeni se vzhledem, cenou, kvalitou i snadnou montáží.

Klady

 • Klasický vzhled
 • Rošt v ceně
 • Šířka pro pohodlné spaní dvou osob
 • Nízká cena

Zápory

 • Nižší nosnost
 • Pevný rošt

5. Nejlepší kontinentální postel s úložným prostorem

Trpíte bolestmi v dolní části zad a každé vstávání z postele je pro vás utrpením? Pak pro vás bude ideální kontinentální postel Malibu. Ta se skládá z rámu, pružinové matrace a topperu, které jsou dohromady vysoké 60 cm, což je výška ideální k tomu, aby se vám pohodlně vstávalo.

Mezi další bonusy patří velkorysý úložný prostor, do kterého se dostanete jednoduchým zvednutím matrace, nebo vysoké čalouněné čelo, jež ocení především náruživí čtenáři, kteří se chtějí v posteli pohodlně posadit. Kromě maximálního užitného komfortu nabízí postel také luxusní vzhled v uklidňující tmavě zelené barvě. Postel Malibu se tak stane jak estetickým, tak i praktickým doplňkem vaší ložnice.

Klady

 • Výška usnadňující vstávání
 • Pohodlné spaní pro dvě osoby
 • Vysoké čelo na opření
 • Luxusní vzhled
 • Úložný prostor
 • Komplet včetně matrace

Zápory

 • Vysoká cena

6. Nejlepší postel s matrací a polohovacím roštem

Nechce se vám shánět zvlášť postel, matrace a rošt? Řešením je set Venus, který vám za příznivou cenu (vzhledem k tomu, že se jedná o kompletní set) splní všechny vaše sny o pohodlném spánku. Základem je moderní rám v textilním čalounění s vysokým prošívaným čelem, které bude výrazným prvkem ložnice a zároveň výbornou izolací od studené zdi.

V rámu je vložen lamelový rošt s mechanickým polohováním hlavy (7 poloh) a nohou (1 poloha), což ocení nejen osoby se zdravotními problémy, ale také například čtenáři. Na závěr je zde pěnová matrace s nosností až do 110 kg. Matrace je oboustranná, tzn. můžete si vybrat, zda chcete spát na měkčí nebo tvrdší straně. 

Výčet pozitiv zakončuje snadno přístupný úložný prostor (zvedání na plynové písty) a horní hrana matrace ve výšce 64 cm. Vstávání z postele tak šetří záda a kyčelní klouby a je ideální pro všechny, kterým se z nižších postelí špatně vstává.

Klady

 • Kompletní set včetně roštu a matrace
 • Polohovací rošt
 • Matrace s oboustranným jádrem
 • Vysoká nosnost
 • Úložný prostor
 • Moderní vzhled
 • Pohodlné spaní pro dvě osoby
 • Poměr kvalita versus cena
 • Výška pro pohodlné vstávání

Zápory

 • Ne každému musí vyhovovat daná matrace

7. Nejlepší postel ve skandinávském stylu

Produkty firmy Karup Design jsou typickými představiteli skandinávského stylu, který v sobě dokonale snoubí funkční a estetickou stránku. To platí i o dvoulůžkové postele z masivní borovice, která je inspirována japonským stylem spaní. K dostání je ve dvou provedeních – přírodní borovice nebo černá barva natřená tak, aby prosvítala struktura dřeva. Součástí jsou také velice pěkné lampičky. Vzhledem k preciznímu zpracování včetně zadní části se bude postel hodit jak ke zdi, tak i do prostoru.

Součástí postele je pevný rám a pěnová matrace s vrchní vrstvou ze silné bavlny, vybrat si ale můžete i verzi s latexovou matrací nebo bez matrace. Na výběr je rovněž ze tří různých šířek, a to 140, 160 a 180 cm. Postel Karup Design je tedy vskutku variabilní. Jedinou její nevýhodou tak zůstává vyšší cena a nízká výška (nohy 17 cm), která nebude vyhovovat těm, kterým se z postele špatně vstává kvůli bolestem zad a kloubů.

Klady

 • Moderní minimalistický design
 • Dvě barvy dřeva
 • Tři rozměry
 • Matrace a rošt v ceně
 • Lampičky v ceně
 • Vysoká nosnost
 • Bytelná konstrukce z masivní borovice

Zápory

 • Vyšší cena
 • Nižší výška
 • Bez středového nosníku

8. Nejlepší postel z borovicového masivu

Postele z masivního dřeva jsou krásné, ne však zrovna levné. Vhodným kompromisem tak může být postel z borovice, která nabízí pevnost, stabilitu a přírodní vzhled, který se hodí do každé ložnice. Jelikož se jedná o měkčí dřevo, je její cena nižší než například u masivní dubové postele. Daní za to je vyšší riziko poškození při nárazech ostrými předměty – postel je ošetřena lakem, který ji před nehodami částečně ochrání, i tak je ale třeba dávat pozor, zvlášť pokud máte děti či domácí mazlíčky.

Za příplatek si můžete postel nechat namořit do odstínu dubu, olše, ořechu nebo šedé barvy, k dokoupení je také šuplík sloužící jako úložný prostor.

Klady

 • Možnost moření na různé odstíny
 • Bytelné masivní provedení
 • Přírodní vzhled
 • Lze dokoupit úložný šuplík

Zápory

 • Borovice je měkčí dřevo

9. Nejlepší luxusní elektronicky polohovatelná postel

Zdravý spánek a maximální komfort jsou pro vás priorita číslo jedna? Dopřejte si boxspring postel Wave, která je vybavena elektrickým polohovacím systémem a zdravotní ergonomickou matrací nejvyšší kvality. 

Základem boxspring konstrukce je 14 cm vysoká pružinová matrace, na níž je položena další matrace s taštičkovými pružinami Bonell. Taštičkové pružiny Bonell jsou vylepšenou verzí klasických pružin a patří k nejlepším materiálům na matrace. Uspořádané jsou do 7 zón, které ideálně podpírají střed těla a poskytují ty nejlepší podmínky pro relaxaci celého pohybového aparátu během spánku či odpočinku. Poslední vrstvou je pak 4 cm silná vrchní matrace ze studené pěny, jež se přizpůsobuje tvaru těla v reakci na teplotu, čímž dokonale kopíruje jeho tvar a zaručuje maximální pohodlí.

Aby byl komfort dokonalý, je k dispozici polohování na dálkové ovládání. A jelikož je postel vysoká, zaručuje nejen pohodlné a zdravé spaní, ale také nekomplikované vstávání.

Luxusní design a velký výběr látek z textilie nebo eko kůže už jsou jen třešinkou na dortu všech skvělých vlastností postele Wave. Mezi nevýhody tak patří pouze vyšší cena a absence úložného prostoru.

Klady

 • Elektronické polohování na dálkové ovládání
 • Zdravotní matrace s pružinami Bonell
 • Cena včetně roštu a matrací
 • Výška pro pohodlné vstávání
 • Velký výběr potahů z látky a eko kůže
 • Šířka pro pohodlný spánek dvou osob

Zápory

 • Vysoká cena
 • Bez úložného prostoru

10. Nejlepší bílá laminátová postel s úložným prostorem

Laminát je vděčný materiál – je pevný, odolný vůči poškrábání, nárazům a chemikáliím, snadno se udržuje a nechytá prach. Bílá laminátová postel MID.YOU se tak hodí do všech domácností s dětmi, zvířaty, alergiky nebo astmatiky. Vzhledem k neutrální bílé barvě ji snadno sladíte s jakýmkoli dalším vybavením.

Další výhodou je úložný prostor členěný do šuplíků, což vám umožní přehledné ukládání věcí. Nadšeni nebudou pouze ti, kteří chtějí úložný prostor pod postelí využívat na objemnější sezónní oblečení, sportovní vybavení nebo velké peřiny. Šířka postele je ideální pro komfortní spánek dvou osob, výška zase umožní pohodlné vstávání. Celkově nabízí bílá laminátová postel MID.YOU velice dobrý poměr kvality, designu a užitných vlastností.

Klady

 • Šířka pro pohodlný spánek dvou osob
 • Odolný antialergenní materiál
 • Snadná údržba
 • Poměr kvality a ceny
 • Praktické vysouvací šuplíky
 • Výška pro pohodlné vstávání
 • Neutrální bílý design

Zápory

 • Bez roštu a matrace

11. Nejlepší sklápěcí postel do malých prostor

Na závěr něco pro ty, kteří potřebují vyřešit spaní v malém prostoru či mít pohotovostní spaní pro návštěvy. Sklápěcí postel z pevného laminátu je nabízena ve třech variantách:

 • Plocha lůžka 90 × 200 cm, sklopné do prostoru.
 • Plocha lůžka 90 × 200 cm, sklopné souběžně se zdí.
 • Plocha lůžka 140 × 200 cm, sklopné do prostoru.

Vzhledem k uvedeným velikostním možnostem a neutrálnímu designu v bílém lesku se tak hodí jak do dětského, tak i do obývacího pokoje. Dokoupit k ní lze také skříňku ve stejném designu. Postel se zvedá pomocí pneumatických pístů, peřiny je možné zajistit popruhem. I když postel nezabírá místo ve složeném stavu, je třeba počítat s místem na rozložení.

Klady

 • Ideální do malých prostor
 • Neutrální bílý design
 • Snadná údržba
 • Vhodné pro alergiky a astmatiky
 • Lze doobjednat efektní podsvícení a lampičky
 • Vnitřní police
 • Pneumatické zvedáky
 • Popruhy na upevnění přikrývek

Zápory

 • Vyšší cena
 • Matrace není v ceně

Tip na závěr: jak prodloužit životnost postele

Aby vám postel dobře sloužila a nebyla za chvíli rozvrzaná, nenechte na ní skákat děti ani domácí mazlíčky. Dopřejte jí také pravidelnou údržbu – vysávejte čalounění a laminát, masiv, kůži a eko kůži pravidelně otírejte. U všech materiálů vždy používejte pouze přípravky určené přímo na ně. Od věci není také impregnace látek, kůže a eko kůže, případně olejování masivních povrchů. Vyblednutí čalouněných povrchů můžete zpomalit vhodným zastíněním ložnice.