Retro kuchyně 20× jinak. Vytvořte si svůj harmonický domov

Publikace: 04.04.2022

Nerez, beton, sklo a lesklé plochy na nás vykukují ze všech stran a jejich krásu jim rozhodně nelze upřít. Nelze ale také popřít, že leckdy působí studeně až neosobně a pro mnoho lidí nepředstavují ono útulné srdce domova, kterým by kuchyně měla být. Naštěstí ale stále existují a jsou v kurzu okouzlující vintage, shabby, francouzské, venkovské nebo retro kuchyně, z nichž na vás na první pohled dýchne pohoda a teplo domova. Kterou z nich si vyberete vy?

Různé designy, stejný efekt aneb kuchyně pro útulný domov

Jmenují se a vypadají různě, jedno však mají společné – vyzařuje z nich pohodová atmosféra a opravdové teplo domova. Následující galerie vás o tom zcela jistě přesvědčí. Ještě předtím se ale ve stručnosti podíváme na to, čím je který styl charakteristický:

  • Retro kuchyně: Kopírují styl kuchyní z 50. až 70. let minulého století. Typické jsou zaoblené hrany, výrazné barvy (např. červená, modrá, žlutá) a pestré vzory.
  • Vintage kuchyně: Používají historické kusy nábytku, například staré repasované příborníky, židle nebo stoly – obvykle bytelné dřevěné, jejichž hodnota se časem zvyšuje.
  • Shabby kuchyně: Vznikly v Británii v 80. letech, odkazují na různé historické a romantické styly a jejich hlavním znakem je záměrně opotřebený vzhled.
  • Francouzské kuchyně: Francouzský styl vychází z tradic, jež se přizpůsobuje trendům, působí útulně a zároveň vzdušně, je zdobný ale nikoli kýčovitý a můžete v něm pozorovat typickou francouzskou nonšalantnost. Pod francouzský styl spadá také styl provensálský (romantičtější), bretaňský (svěží a srdečný) a pařížský (výraznější a luxusnější).
  • Venkovské kuchyně: Typické je masivní dřevo v kombinaci s dalšími přírodními prvky (například kámen), tradiční keramika a porcelán, pruhované a kostkované vzory a lněné textilie.

Jednotlivé styly kuchyní se mezi sebou mohou vzájemně prolínat a ne vždy je možné s určitostí říci, o který z nich se jedná. Při zařizování retro kuchyně se tedy nemusíte držet striktně jednoho stylu. Čeho byste se však držet měli, je heslo „méně znamená více“ – retro, vintage a další kuchyně je třeba zařizovat s citem.

Retro a další kuchyně ve 20 inspirativních obměnách

Při zařizování kuchyně ve vašem vysněném stylu nezapomeňte myslet na velikost prostoru. Například venkovská kuchyně z masivního dřeva je jistě krásná, v malé panelákové místnosti však bude vypadat poněkud nepatřičně – vzdávat se jí úplně nemusíte, volte však jednodušší profilace dvířek, světlejší barvy a vyhrajte si s doplňky.

1. Šarmantní a lehký francouzský styl

Pinterest

Bílá dvířka s jemnou profilací jsou skvělým základem pro mnoho stylů. Ten francouzský vykouzlíte přidáním křišťálového lustru, dřevěného stolu a židlí, mosazného nádobí, bílého porcelánu a čerstvých či sušených květin.

Tipy na nákup: zlatý křišťálový lustr, sada nádobí Metallic Rose Gold, dřevěný hmoždíř

2. Venkovská kuchyně dýchající harmonií

Pinterest

Prázdniny, útulná babiččina kuchyně, spousta dobrot a pohoda. Přesně takovou atmosféru nabízí venkovská kuchyně kombinující něžnou bílou a světlé dřevo. Skvělým doplňkem bude klasický cibulák a poctivé keramické nádobí.

Tipy na nákup: retro hrnec, vestavná trouba Amica, bílá dekorativní digestoř

3. Svěží spojení moderní a retro kuchyně

Pinterest

Retro kuchyně v moderním duchu? I to je možné. Stačí přidat několik retro prvků, v tomto případě je to barevná trouba a digestoř, posuvná dvířka ve zkosených skříňkách a hexagonový obklad, který se mimochodem znovu vrací do módy a oblíbený je právě u retro kuchyní a koupelen.

Tipy na nákup: zaoblená kuchyňská baterie, dřevěná police, stropní bodové světlo

4. Hravá retro kuchyně podtržená červenými doplňky

Pinterest

Retro kuchyně v jemné pastelové barvě, červené doplňky a geometrická dlažba jsou přesně tím, co jste mohli vídat nejen v Americe šedesátých let. Nyní se tento styl vrací a stává se velkým konkurentem strohých bílých kuchyní. 

Tipy na nákup: červená jídelní židle, kuchyňský robot Kenwood, překapávač na kávu

5. Retro kuchyně tvořená jedním výrazným prvkem

Pinterest

A oním výrazným prvkem nemůže být nic jiného než lednice od italské firmy Smeg, která je retro designem spotřebičů proslulá po celém světě. Hodí se nejen do retro kuchyně, ale také do kuchyně moderní či industriální, ve které bude zajímavým osvěžujícím prvkem.

Tipy na nákup: lednice Smeg, závěsné svítidlo, bílá mozaika

6. Shabby kuchyně pro romantiky

Pinterest

Něžné pastelové barvy, opotřebovaný vzhled a rustikální doplňky jsou základem pro shabby styl, který se k nám pomalu ale jistě začíná dostávat ze zahraničí. Jste-li romantické duše, tato kuchyně bude přesně pro vás. 

Tipy na nákup: nerezový sporák, růžovo-šedý lustr, plechové dózy

7. Čistá bílo-modrá retro kuchyně vynikne na zajímavém obkladu

Pinterest

Bílá dlažba s kontrastním spárováním je dalším retro prvkem, který je stále oblíbenější – kromě toho je praktičtější na údržbu. Útulnost kuchyni dodají dřevěné doplňky nebo třeba barevný orientální koberec.

Tipy na nákup: bílý kuchyňský robot, barevný koberec, porcelánový jídelní servis

8. Venkovská kuchyně šmrncnutá retro stylem

Pinterest

Kombinace stylů nejsou při zařizování kuchyně tabu, naopak jí mohou prospět. Důkazem je tato kráska ve venkovském stylu s prvky retra, které jsou zde zastoupeny spotřebiči ve svěží pistáciové barvě. 

Tipy na nákup: pistáciový topinkovač Ariete, pistáciová lednice Smeg, sprchová kuchyňská baterie

9. Retro kuchyně v přímořském stylu

Pinterest

Nemůžeme si pomoci, ale tato kuchyně nám připomíná dovolenou na pobřeží Španělska. Ostatně bílá barva, doplňky v temperamentní červené a sbírka drobných, ručně vyráběných uměleckých předmětů jsou přesně to, co charakterizuje španělský styl.

Tipy na nákup: kostkovaný polštář, červený keramický talíř, bílá dlažba, černá dlažba

10. K dokonalosti dotažená venkovská kuchyně

Pinterest

Venkovská, nebo chcete-li rustikální, kuchyně, která má být dokonalá v každém detailu, nemůže postrádat pořádná kamna. Ta si lze buď postavit, nebo místo nich pořídit samostatně stojící sporák na tuhá paliva.

Tipy na nákup: sporák na tuhá paliva, litinová pánev, bílý lněný ubrus

11. Červeno-bílá retro kuchyně

Pinterest

Červená je esenciální barvou pro retro doplňky do kuchyně, takže se nemusíte bát si s ní pohrát. Třeba v kombinaci s retro vzory typu puntíky a kostky. 

Tipy na nákup: retro baterie do kuchyně, červený puntíkatý hrnec, červený kostkovaný ubrus

12. Minimalistická rustikální kuchyně s luxusním nádechem

Pinterest

Jak k sobě pasuje rustikální styl a minimalismus? Zcela jednoduše – není nutné prostor vždy zahltit doplňky a dekoracemi, aby vypadal útulně. Někdy stačí pár zajímavých kusů nábytku a na světě je luxusní kuchyň, která však nepostrádá teplo domova.

Tipy na nákup: zlatý svícen, hnědo-zlaté závěsné svítidlo, béžový kamenný obklad

13. Venkovská kuchyně značka starý příborník nevyhazovat

Pinterest

Nejen příborník, ale spoustu dalších věcí, které najdete na půdě po babičce, rozhodně nevyhazujte – alespoň pokud plánujete kuchyň ve vesnickém stylu. Staré věci mají svou hodnotu a duši, kterou napodobeniny nikdy mít nebudou.

Tipy na nákup: bílý obklad, sada keramických talířů, bílý keramický dřez

14. Elegantní retro kuchyně v lahvově zelené

Pinterest

Retro kuchyně nemusejí být vždy v pastelových barvách a zaoblených tvarech, ale mohou mít také podobu elegantnější. Tu kuchyni dodává lahvově zelená barva a zlaté akcenty, které i v malém množství působí luxusně.

Tipy na nákup: kožená taburetka, zlatá umyvadlová baterie, přírodní dřevěná podlaha

15. Provensálský styl snadno a lehce

Pinterest

Okouzlující provensálský styl vytvoříte velice snadno. Stačí pár starých dřevěných dekorací z bazaru, kterým vdechnete život novou barvou – když nátěr nebude dokonalý, nevadí. Pak již jen přidejte dřevěný stůl a židle a květináč s krásně vonící levandulí.

Tipy na nákup: obraz s levandulí, židle z masivního dubu, fialový koberec

16. Bílo-šedá kombinace sluší i klasické kuchyni

Pinterest

Bílo-šedé kombinace nemusí být výsadou moderních kuchyní. Velice dobře fungují i s těmi klasickými, retro a rustikálními. Stačí zvolit výraznější profilace dvířek, mosazné zdobnější úchytky, masivní podlahu a pár stylových dekorací.

Tipy na nákup: volně stojící retro sporák, dřevěná barová židle, zlaté závěsné světlo

17. Klasická elegance v tmavém dřevě

Pinterest

Tmavá dvířka s decentním rámečkem a tmavá podlaha jsou ideálním decentním základem, ke kterému lze přidat výraznější doplňky jako patchworkové retro obklady, černou baterii a černé světlo v modernějším designu.

Tipy na nákup: patchwork obklad, černá retro baterie, černé závěsné světlo

18. Patchwork dlažba se znovu vrací do módy

Pinterest

Patchwork dlažba se znovu vrací do módy a je ideálním základem pro retro kuchyně všeho druhu. Třeba nebesky modrou v kombinaci s bílou, které by samy o sobě působily studeně, s dřevěnými doplňky a dlažbou však tvoří harmonický a pohodový celek.

Tipy na nákup: patchwork dlažba, komínová digestoř, nerezová vestavná trouba

19. Retro kuchyně do malých bytů

Pinterest

Svěží pastelově žlutá barva je ideální pro retro kuchyně v menších panelákových bytech, kde krásně opticky zvětší prostor. Šmrnc a retro nádech jí pak dodá originální patchwork obklad.

Tipy na nákup: béžový retro sporák, patchwork obklad, mátová vintage konvice

20. Žlutá retro kuchyně povzbudí chuť k jídlu

Pinterest

Sytě žlutá působí vesele, optimisticky a povzbudí chuť k jídlu. Je třeba ji však používat s citem, což se v téhle kuchyni rozhodně povedlo – dodržování pravidla o použití maximálně tří barev v jedné místnosti se vyplatilo.

Tipy na nákup: černá pracovní deska, barová retro židle, kuchyňská retro baterie

Autor článku

Lenka Gazdová

Lenka Gazdová

Redaktor

„Jsem Lenka, vystudovaný knihkupec, později designér v kuchyňském studiu a nyní průvodce a copywriter na volné noze. Veškeré profese, kterým jsem se věnovala nebo stále věnuji, odráží mé hlavní zájmy, jimiž jsou cestování, čtení, psaní a bytový design. Kromě nich také kočky, vaření, jóga, tvorba videí nebo péče o zahradu. Ze svých profesí a zálib čerpám zkušenosti pro psaní článků, které dnes pomáhají statisícům lidí.“