Vyhledávač nábytku a dekorací

Rady, které si nemůžete dovolit ignorovat, pokud plánujete pořízení myčky

Dáša Veverková
21.07.2022

Myčka nádobí, jeden z nejlepších vynálezů lidstva. Spotřebič, který se stal již běžnou součástí většiny domácností. A není se čemu divit. Tento praktický pomocník šetří nejen vaše ruce a čas, ale i náklady na vodu nebo energie.

Na trhu dnes naleznete doslova nepřeberné množství modelů myček nádobí. Výběr toho vhodného je podmíněn nejen vašimi požadavky a volným prostorem v kuchyni, ale i počtem lidí žijících ve vaší domácnosti nebo tím, jak často myjete nádobí. Před samotným výběrem vaší vysněné myčky nádobí si tedy zodpovězte několik základních otázek. 

 • Kam plánujete spotřebič umístit a kolik prostoru pro něj vlastně máte?
 • Jak často budete myčku používat?
 • Máte nějaké speciální požadavky na vybavení, programy či funkce?
 • Kolik jste ochotni za myčku zaplatit?
Jak vybrat myčku na nádobí
zdroj: Nathan Dumlao / Unsplash

Základní dělení myček

Volně stojící myčky

Mezi nejoblíbenější patří volně stojící myčky nádobí, s kterými lze volně manipulovat. Jedná se o velmi flexibilní kuchyňský spotřebič, jenž můžete umístit kamkoliv, kde máte připravený přívod vody, elektrickou zásuvku a odpad. Většina modelů volně stojících myček má možnost podstavby, díky čemuž je možné je umístit i pod kuchyňskou linku. Volně stojící myčku si můžete pořídit jak ve standardní šířce 60 cm, tak i ve slim provedení 45 cm.

Vestavné myčky

Dalším typem jsou vestavné myčky, u kterých se počítá se zabudováním do kuchyňské linky. Vestavné myčky jsou vyráběny bez bočních stěn, horní desky i dekorační desky předních dvířek. Kryt předních dvířek si sladíte s dekorem kuchyňské linky, díky čemuž myčka nijak nenaruší design vaší kuchyně. Pořídit si ji můžete opět v úzké variantě s 45 cm i se standardní šířkou 60 cm. Vestavné myčky jsou k dostání s plně integrovaným ovládacím panelem, nebo panelem v horní hraně dvířek.

Stolní myčky

Na trhu naleznete také stolní myčky, které jsou ideálním řešením do malých prostor nebo pro jednotlivce. Oproti volně stojícím i vestavným modelům jsou podstatně úspornější. Kapacita stolních myček se pohybuje v rozmezí 5 až 8 sad nádobí. S ohledem na jejich rozměry se dají mini myčky umístit prakticky kamkoliv.

Profesionální myčky

Speciálním typem jsou profesionální myčky nádobí. Ty se využívají především v gastronomii nebo pohostinství. Aby dokázaly obstát v náročném prostředí, v němž se denně umyje několik stovek kusů nádobí, disponují kvalitnější konstrukcí, větší kapacitou i vyšším výkonem. Profesionální myčky musí navíc splňovat zákonné hygienické předpisy.

Nejdůležitější parametry pro výběr myčky

Rozměry myčky (šířka, výška, hloubka)

Jedním z rozhodujících faktorů pro výběr myčky jsou její rozměry, především pak šířka. Standardně jsou myčky vyráběny v šířce 45 cm a 60 cm. Stolní myčky mají šířku 55 cm. S rozměry myčky je úzce spjata také její kapacita. Volně stojící myčky bývají nejčastěji vysoké okolo 85 cm. Výška vestavných myček se pak pohybuje od 82 do 87 cm, ale najdete i modely nad 87 cm.

 • Volně stojící 60 cm myčka má nejčastěji rozměry 85 × 60 × 60 cm.
 • Volně stojící 45 cm myčka má ve většině případů rozměry 85 × 45 × 60 cm.

Kapacita neboli počet sad nádobí

Jedním z nejdůležitějších faktorů, který je při výběru myčky potřeba sledovat, je její kapacita. Ta je určena počtem sad nádobí, které můžete do myčky najednou naskládat. Za jednu sadu nádobí je brán mělký, hluboký a dezertní talíř, hrnek, sklenice a jeden příbor (lžíce, nůž a vidlička). Do sady nádobí se nezapočítávají hrnce, pánve ani další nádobí, které zabere velké množství místa.

 • Standardní myčky s šířkou 60 cm pojmou přibližně 12 až 16 sad nádobí.
 • Tzv. SLIM myčky s šířkou do 45 cm mají kapacitu 8 až 10 sad nádobí.
 • Stolní myčky pojmou 4 až 6 sad nádobí.

Vnitřní uspořádání myčky

Před pořízením nové myčky důkladně prozkoumejte také její vnitřní uspořádání. I to má totiž vliv na kapacitu myčku. Zaměřte se především na uspořádání košů, jejich variabilitu a snadnou manipulaci. Ujistěte se, že je myčka vybavena výškově nastavitelnými koši, vyjímatelným košíkem na příbory, klipy na ostré nože nebo speciálními „regály“ na umístění vysokých sklenic.

Spotřeba vody a energie

Stejně jako u jiných domácích spotřebičů, tak i u myček nádobí je důležité, do jaké energetické třídy spadají. Pořídit dnes můžete modely v energetických třídách C, D, E i F. Nejúspornější modely, které spadají do třídy C, mají v ECO programech spotřebu el. energie pod 1 kWh. Dalším parametrem, který je třeba sledovat, je spotřeba vody. Ta se u většiny modelů pohybuje v rozmezí 10 až 20 litrů. Nejúspornější modely na trhu spotřebují pouhých 7 litrů vody.

Hlučnost myčky

Dalším z důležitých parametrů je hlučnost myčky. Mnoho domácností má dnes propojenou kuchyni s obývacím pokojem. Pokud nechcete během sledování televize poslouchat také svou myčku, je tento údaj potřeba sledovat. V případě, že hledáte myčku do otevřeného nebo malého bytu, zvolte si tichý model s hlučností do 40 dB. Jakási hranice snesitelnosti je na 50 dB.

Délka mycího cyklu

Průměrná délka mycího cyklu u standardního programu se pohybuje v rozsahu 2 až 3 hodin. Za tuto dobu zvládne myčka perfektně umýt nádobí a nespotřebuje příliš velké množství elektrické energie ani vody. Úsporné Eco programy, které vynikají minimální spotřebou energie i vody při maximální intenzitě mytí, většinou trvají i více než 4 hodiny. Naopak délka mycího cyklu u rychlých a krátkých programů je pouhých 30 až 45 min.

Programy a funkce

Většina myček je vybavena 5 základními mycími programy, které jsou dále rozšířeny o několik speciálních funkcí. Tyto dodatečné funkce výrazně zvyšují komfort užívání myčky. Mezi nejzákladnější programy a funkce patří:

 • Standardní program – hlavní mycí program.
 • Automatický program (Šestý smysl nebo systém Fuzzy Logic) – myčka automaticky nastaví nejvhodnější teplotu i dobu trvání mycího cyklu.
 • Ekologický program – úsporný mycí program.
 • Intenzivní program – program určený pro silně znečištěné nádobí.
 • Rychlý program – program pro minimálně znečištěné nádobí.
 • Program pro poloviční náplň – program pro mytí menšího množství nádobí.
 • Noční mytí – tichý program.
 • Antibakteriální program – program pro důkladné umytí nádobí a odstranění bakterií.
 • Program mytí skla – program speciálně určený pro mytí skla.
 • Předmytí – funkce předmytí velmi znečištěného nádobí.
 • Odložený start –  funkce, díky níž si nastavíte začátek mytí podle potřeby.
 • Multizone program – možnost vícezónového mytí nádobí.
 • Aktivní sušení – funkce pro lepší sušení nádobí.

Bezpečnostní prvky

Rozhodování vám mohou usnadnit i různé bezpečnostní prvky:

 • Dětská pojistka – automatické či mechanické uzamknutí ovládacího panelu nebo dveří.
 • Systém AquaStop – zabezpečení proti úniku vody.
 • Systém AquaSafe – zastavení spotřebiče v případě úniku vody.

Rady a pomoc, jak vybrat myčku nádobí, nalezene také na různých webových srovnávačích, kde provedli test myček nádobí a následně sepsali zajímavé recenze k jednotlivým modelům.