7 jednoduchých tipů, jak uspořádat šatní skříň

Publikace: 27.10.2021

Ať už máte vaše oblečení uložené ve vestavěné šatní skříni nebo komodě, možná i vás trápí, že nikdy nemůžete najít přesně to, co hledáte. Proto jsme pro vás připravili jednoduché tipy, jak uspořádat šatní skříň. Třídění v první fázi se sice nevyhnete, ale slibujeme, že pak už vás čeká jenom ta hezčí část. A za příjemný pocit a ušetřený čas to určitě stojí.

1. Začněte tříděním

Největší přehled si uděláte, když celý obsah skříně vyndáte na postel. Nejspíš vás v první chvíli překvapí, kolik máte oblečení, ale nebojte se, máme pro vás řešení. Ideální je začít menšími objemy – například zásuvkou nebo poličkou se spodním prádlem. Když si na úklid vyhradíte dostatek času, nejspíš stihnete vytřídit celou skříň. Odborníci radí naplánovat si tyto aktivity na jeden víkendový den.

Nejprve doporučujeme oblečení rozdělit na tři hromádky:

  • věci, které budete ještě nosit,
  • věci, které ještě vypadají dobře, ale už se vám do šatníku nehodí,
  • roztrhané, vytahané nebo jinak obnošené kousky.

První část bude třeba narovnat do skříně, nejlépe podle následujících pravidel. Druhou část můžete darovat nebo prodat a zbytek vyhodit. Abyste si třídění zjednodušili, řiďte se pravidlem Marie Kondo – japonské poradkyně v oboru úklidu a organizace – ponechte si pouze věci, které vám skutečně dělají radost.

2. Pořiďte si praktické osvětlení do skříně

Nechcete ráno budit ostatní, ale v ranním šeru se vám nedaří najít v šatníku tu správnou kombinaci oblečení pro úspěšný den? Pořiďte si praktické LED osvětlení do skříně a zbavte se hledání oblečení potmě. Nezapomeňte ani na větší zrcadlo, ve kterém vynikne celá vaše postava. Umístěné může být přímo na dveřích skříně.

3. Víme, co patří na ramínka

Máte-li dostatek prostoru, kabáty, bundy, saka a halenky dávejte na ramínka. Skládáním by se pomačkaly a do původního stavu byste je vraceli jen těžko. Existují ale i další pravidla, třeba uspořádání podle barev a druhu oblečení. Vlevo můžete dát světlejší a slabší věci a vpravo pak ty teplejší a tmavší. A nezapomeňte ani na ramínka stejné barvy a ze stejného materiálu, která by samozřejmě měla mít hladký povrch, aby se o ně nic nezatrhlo.

Na těžké oděvy používejte ramínka s robustními rameny a silnějšími háčky, která zajistí, že oblečení neztratí tvar v ramenou. Na kalhoty a sukně používejte ramínka s klipsy. Šaty věšte na ramínka se zářezy, kam přesně zapadnou jejich ramínka.

Unsplash

4. Svetry a trička raději složte

Skládání do komínků je nutné zejména u vlněných, bavlněných a kašmírových svetrů. Zavěšené na ramínka by se totiž mohly zničit vlastní vahou. Čím jsou těžší, tím je riziko poškození vyšší. Topy a trička umísťujte do výšky hrudníku. Svetry a mikiny pak dejte nad ně, do výše očí. Zároveň tady ale mějte jen oblečení, které právě nosíte. Ostatní oblečení schovejte do vrchních polic k sezónním věcem. Skládat oblečení můžete do klasických komínků nebo vertikálně podle Marie Kondo. Druhá metoda slouží pro lepší přehled a lehce ji naučíte i vaše děti.

5. Spodní prádlo uložte do organizérů

Na podprsenky, kalhotky, trenky a ponožky se nejvíce osvědčily organizéry, úložné boxy nebo průhledné krabice. Ty vám zajistí dokonalý přehled a jemné krajky nebo košíčky podprsenek díky tomu vydrží déle jako nové. Skládání do organizérů navíc zvládnou i děti a určitě je to bude bavit.

6. Boty dejte dolů nebo na ramínka stejně jako další doplňky

Krabice s čistými botami do skříně klidně dejte, nejlépe do její spodní části. Boty, které právě nosíte, je ale lepší skladovat odděleně, v botníku nebo na rohožích a odkapávačích. Kozačky a kotníkové boty můžete případně pověsit na ramínka s kovovými cvoky. Stejným způsobem se mimochodem dají skladovat i sluneční brýle a další doplňky. Spodní část skříně může rovněž sloužit pro kabelky a tašky.

7. Sezónní věci patří nahoru nebo do sklepa

Kam uložit sezónní oblečení? To má své místo v horní části skříně, která je obvykle hůře přístupná. Obvykle tedy stačí, když na něj několikrát do roka dosáhnete ze židle nebo ze štaflí. V malých bytech je prostor často omezený, zde se jako ideálně řešení nabízí sklep, ale pamatujte na to, že oblečení potřebuje čisté, suché a temné prostředí, nejlépe s teplotou nad 10 stupňů. Studené a vlhké sklepy pro něj tedy nejsou ideální. V takovém případě můžou pomoct úložné vaky a pytle, které dokážou zmenšit objem jednotlivých kousků.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“