Sedačka do malého obýváku: 15 tipů na ty nejlepší kousky do 10 000 Kč

Publikace: 29.10.2021

Obývací pokoj bez pohovky je jako kuchyňská linka bez sporáku. Sedačky jsou zkrátka nezbytnou výbavou každé domácnosti, a proto bychom si na jejím výběru měli nechat obzvlášť záležet. Jak si ale vybrat pohovku, pokud máte k dispozici pouze pár metrů čtverečních? Poradíme vám, které kousky jsou nejpraktičtější.

Jak vybrat sedačku do malého obýváku

  • Pohovek a sedacích souprav je dnes na trhu nepřeberné množství. Liší se nejen barvou, ale také tvarem, designem a materiálem, ze kterého jsou vyrobené. Do malých bytů, ale nemůžete zvolit jen tak ledajakou. Měli byste se zaměřit především na její funkčnost
  • Dřív, než začnete pohovku do malého bytu vybírat, přeměřte si obývací pokoj, abyste zjistili, jak velkou sedačku si můžete pořídit. Můžete si dokonce pomocí lepící pásky vyznačit, kde přesně bude pohovka stát. Lépe tak uvidíte, kolik místa máte okolo sedačky na průchod nebo jiný nábytek. Další možností je zakreslit si obývací pokoj s nábytkem na milimetrový papír.
  • Do malých pokojů vybírejte spíše světlejší barvy pohovek. Světlé barvy totiž prostor opticky zvětší a prosvětlí. Tmavé barvy mají opačný efekt. Při výběru světlé barvy ale zvažte ostatní členy domácnosti. Máte děti, které by pohovku polily džusem nebo čtyřnohého mazlíčka, který pouští chlupy? V tom případě pro vás bílá barva nebude příliš praktická. Zvolte raději šedou nebo světle pastelovou pohovku, na které nebudou fleky tolik viditelné.
  • Dvoumístné, trojmístné nebo rohové pohovky? Velké pohovky zbytečně zaberou veškerý prostor v obývacím pokoji, který pak bude vypadat zahlceně a ne příliš útulně. Proto je do malých bytů lepší pořídit menší pohovku, díky které bude prostor o kousek větší a vzdušnější. Pokud máte strach, že na ní neusadíte návštěvu, doplňte ji designovým křeslem nebo taburetem.
  • Při výběru si také rozmyslete, zda budete pohovku využívat i ke spánku. Pokud ano, určitě vybírejte kvalitní rozkládací kousky se zabudovanou matrací
  • Nezapomínejte ani na úložné prostory, které vám ušetří spoustu starostí s nedostatkem prostoru. Je jedno, jestli do pohovky schováte peřiny, zimní oblečení nebo knížky, kterých se nedokážete lehce vzdát. Využití pro úložný prostor se najde vždy.
  • Ačkoliv se nožičky u pohovky mohou zdát jako nicotné, určitě se na ně zaměřte. Pohovky s vyššími nožičkami totiž dodají místnosti vzdušnost. Navíc se pod pohovku lehce dostanete vysavačem. Pohovky bez nožiček se hodí spíše do velkých pokojů.

Rozkládací sedačka

Pokud potřebujete lůžko pro hosty, které vám v bytě nebude překážet, nebo hledáte multifunkční sedací soupravu, která zároveň poslouží jako postel na každodenní spaní, ideálním řešením jsou dvoumístné nebo trojmístné rozkládací sedačky. Ty dokážou vyřešit mnoho problémů s kapacitou domácnosti nebo nedostatkem místa.

Lavice

Lavice je skvělým multifunkčním nábytkem. Můžete ji využít v obývacím pokoji, když se vám sejde větší počet přátel. Když už ji nebudete potřebovat, jednoduše ji přenesete do předsíně. Tam vám poslouží jako skvělý pomocník při obouvání bot. V opravdu malých obývacích pokojích ji můžete využít dokonce místo pohovky. Nejpraktičtější jsou ale lavice s úložným prostorem, do kterého můžete schovat knihy, utěrky či jiné drobnosti.

Malá pohovka

Jak už bylo řečeno, malé pohovky jsou do menších obývacích pokojů vhodnější než ty velké. Nezaberou příliš vzácného místa, které můžete využít pro jiné kusy nábytku, jako je pohodlné křeslo nebo puf. Vybírejte ale pohovky s úložným prostorem. Ty vám poskytnou místo například pro sezónní věci.

Taburet

Taburety a pufy jsou velkými a šikovnými pomocníky. Spousta taburetů v sobě navíc ukrývá další úložný prostor, a tak do nich můžete schovat třeba knihy nebo dětské hračky. Využít je můžete jako doplněk k malé sedačce, nebo ji s nimi zcela nahradit. Nemluvě o tom, že mohou dokonale plnit i funkci moderního nočního stolku.

Lenoška

Když vám nestačí jen si posedět v křesle, ale chcete si skutečně pohovět, natáhnout si nohy, opřít si hlavu, je lenoška ideálním společníkem. Správná lenoška má zvýšené opěradlo pro záda a hlavu, sedák protažený pěkně pod nohy a někdy nabídne i područky. Existují však i rozkládací lenošky, které poslouží jako další lůžko v bytě, když u vás někdo potřebuje náhle přespat.

Autor článku