Jak si zorganizovat kuchyň, abyste měli vše pěkně po ruce?

Publikace: 17.12.2021

Kuchyň je srdcem každého domova. Je místem, kde den začíná i končí, místem, kde se všichni schází a sdělují si zážitky nad talířem dobrého jídla. Aby to ale vůbec bylo možné, je třeba, abyste pro přípravu pokrmů měli dostatek prostoru. To nepůjde bez dobře zorganizované kuchyně, kde budete mít všechno pěkně při ruce.

Kuchyň jako nejdůležitější místností v bytě

Není to tak dávno, kdy se kuchyň označovala za ryze ženské království. Dneska je to jinak, velet v ní může i muž, navíc není jen místností pro přípravu a vaření jídla, ale také místem, kde si můžete odpočinout nebo se bavit. A někteří ji dokonce využívají i pro práci.

Víte, že podle Feng Shui je kuchyně nejdůležitější místností v domě, protože ovlivňuje energii celé domácnosti? Děje se tak prostřednictvím pokrmů, které se tu připravují. Přičemž nezáleží jen na použitých surovinách, které by měly být kvalitní, ale také na emocích, které při vaření prožíváme.

Jak si uspořádat kuchyň?
Unsplash

Jak si uspořádat kuchyň?

V kuchyni by měla panovat příjemná atmosféra, na které se podílí jak samo prostředí, tak osvětlení a vybavení. Neměl by tu vládnout chaos, důležité je kuchyň pravidelně uklízet a odpadky vynášet co nejčastěji.

Aby se vám dobře připravovaly všelijaké pochoutky, je třeba si dobře zorganizovat kuchyňskou linku a mít tu dostatek prostoru na krájení, vaření i umývání nádobí. Když budete neustále něco hledat, vaření se protáhne a vás to přestane bavit.

Tip číslo jedna: Kuchyň rozdělte na několik zón

K čemu vám bude nová kuchyň, kterou vám všichni závidí, když v ní vládne chaos, vy neustále něco hledáte a pobíháte sem a tam? Rozdělte si prostor na několik zón a dejte pryč vše, co tam nepatří.

  • První zónou je prostor kolem sporáku a trouby. Po ruce byste tu měli mít hrnce, pánvičky, vařečky a další náčiní, které při vaření používáte, tedy i chňapky a utěrky. Rádi používáte bylinky? Pak je také umístěte do této zóny.
  • Druhou zónou je prostor, kde budete připravovat suroviny potřebné pro vaření nebo pečení. Sem si dejte prkénka, nože a kuchyňské spotřebiče jako roboty, mixéry, domácí pekárnu atd. Tato zóna by měla těsně sousedit s první zónou.
  • Úložné prostory jsou další potřebnou kuchyňskou zónou, bez které se neobejdete, pokud se v kuchyni chcete opravdu vyznat. Tady najdou své místo nejrůznější dózy, boxy, krabičky, příbory, sklenice, nádobí a spotřebiče, které používáte jen jednou za čas.
  • Kuchyňský dřez, myčka nádobí, odpadkový koš, koše na tříděný odpad, lopatka a smetáček, saponáty a houbičky na nádobí mají své místo v zóně vyhrazené pro úklid kuchyně.
  • Bez místa, kam budete ukládat zásoby všech surovin na vaření, se také neobejdete. Ideální je malá spíž, kam si uložíte mouku, brambory, cibuli, česnek, luštěniny, vločky, čaje, kávu, ořechy, těstoviny a další potraviny. Kromě spíže je to samozřejmě i lednice, ve které se uchovává maso, uzeniny, mléko a mléčné výrobky, vejce, nedojedené výrobky a také listová a košťálová zelenina a lesní a zahradní ovoce včetně jablek, hrušek a hroznového vína.

Tip číslo dva: Používané věci dejte dopředu

Vařečky, prkénka, naběračky, nože a další věci, které potřebujete při každém vaření, mějte pěkně po ruce, stejně tak některé spotřebiče. Ty, co naopak používáte jen občas nebo dokonce výjimečně, můžete dát třeba dozadu do skříňky.

Víte, že na nože se mnohým osvědčila magnetická lišta? Kromě ní byste měli vlastnit i ocílku a brousek na broušení nožů, aby byly pořád ostré.

Tip číslo tři: Kořenky patří nad pracovní plochu

Aby pokrm všem chutnal, je třeba ho ochutit a ovonět kořením. Alespoň to základní byste tak měli mít poblíž sebe, nehledat ho v zásuvkách nebo spíži. Ideální je, když ho budete mít třeba na poličce pěkně nad pracovní plochou.

Tip číslo čtyři: Nepoužívané věci musí pryč

Mnozí z nás mají jeden velký zlozvyk. Reklamní letáky, recepty na lístečkách, papíry a poštu pokládají na kuchyňskou linku. S tím je třeba něco udělat, nic z toho sem nepatří. Stejně tak věci, které se nehodí do žádné z výše uvedených zón. Pryč dejte i rozbité věci nebo ty, které vůbec nepoužíváte.

Autor článku

Dáša Veverková

Dáša Veverková

Šéfredaktor & Obsahový specialista

„Jsem Dáša – naivní snílek, který věří, že smyslem lidského života je pomáhat druhým. Vystudovala jsem obchodní akademii se zaměřením na právní činnost a několik let se pohybovala v sektoru služeb, díky tomu znám velmi dobře práva zákazníků i povinnosti prodejců. Od roku 2016 se věnuji online marketingu, konkrétně obsahové strategii a testování produktů. Mým cílem je publikovat články založené na vědeckých poznatcích, nezávislém průzkumu trhu a osobních zkušenostech.“