Jak vyčistit mikrovlnku? Má smysl čištění citronem, octem nebo jedlou sodou

Publikace: 23.12.2021

Mikrovlnná trouba se dnes vyskytuje snad v každé domácnosti. Aby mohla sloužit po mnoho let, je třeba se o ni řádně starat. Pravidelné čištění totiž zabrání nejen poškození vnitřku trouby, ale také prodlouží její funkčnost a životnost. Nebaví vás zdlouhavé drhnutí zaschlých nečistot? Pojďte se s námi podívat na ověřené tipy, se kterými bude čištění hračka.

Proč a jak často provádět čištění mikrovlnky

Důvod k čištění je jednoduchý a asi nikoho nepřekvapí – mikrovlnka plná spálenin a mastnoty nikdy nemůže fungovat na sto procent. A co hůř, ve výjimečných případech se v ní skrývá i potenciální nebezpečí. Nejlepší prevencí je samozřejmě používání poklopů přímo určených do mikrovlnky. Ty ovšem nelze používat, když se v mikrovlnce griluje nebo využívá horkých vzduch.

Chcete-li se vyhnout pravidelnému čištění mikrovlnné trouby, které vám vždy zabere několik desítek minut, vytřete ji po každém použití rovnou vlhkým hadříkem, nebudete ji pak muset čistit tak důkladně.

Stačí měkká houbička a prostředek na nádobí

Sázkou na jistotu je jemný saponátový prostředek na nádobí, využít můžete ale také tabletu do myčky, kterou předtím necháte rozpustit ve vodě. Ať už se rozhodnete pro čisticí prostředek nebo směs z vody a tablety do myčky, stačí je nanést na hadřík a troubu šetrně vyčistit. Pak ji ještě vytřete suchým hadříkem a je to. 

Pozor si dávejte na abrazivní čističe, kartáče, drátěnky a houbičky s drsným povrchem. Ty by mohly vnitřek mikrovlnné trouby nenávratně poškodit. A až budete přemýšlet, jak vyčistit mikrovlnku co nejlépe, nezapomeňte také na bezpečnost a včas ji vypněte ze zásuvky.

Jak vyčistit mikrovlnku?
Unsplash

Přírodní způsoby:

Nechcete na úklid používat chemické čisticí prostředky? Udržet domov jako ze škatulky lze i bez použití nebezpečné chemie. Nejenže je to moderní, ale navíc uděláte něco i pro zdraví své rodiny a záchranu planety. A nejspíš budete překvapeni, jak dobře mohou tyto metody fungovat, pokud je používáte správně.

Jak vyčistit mikrovlnku octem

Ocet je cenově dostupný, naprosto bezpečný a při úklidu dokáže doslova divy! Perfektně vyčistí špínu i různé šmouhy. Potřebovat budete jen misku s širším průměrem, kterou z poloviny naplňte octem a dolijte vodou. Poté směs vložte dovnitř a přiveďte k varu. Nakonec hrnek vyjměte a uvolněné usazeniny opatrně setřete hadříkem.

Jak vyčistit mikrovlnku jedlou sodou

Další možností je jedlá soda, se kterou už jste možná úspěšně čistili troubu nebo pračku. Ta si poradí i s velmi zaschlými nečistotami a částečně také se zápachem. Nejprve ze sody a vody vytvořte jemnou pastu bez hrudek a poté s ní mikrovlnnou troubu očistěte. Na závěr mikrovlnku ještě vytřete hadříkem a máte hotovo. Pokud si chcete práci ulehčit, zkuste podobný princip jako u čištění octem. Do misky s vodou jednoduše přidejte dvě až tři lžíce sody, postavte ji na otočný talíř a na zhruba 10 minut zapněte mikrovlnku na nejvyšší výkon. Závěrečný postup už znáte.

Jak vyčistit mikrovlnku citronem

Pokud chcete vyzkoušet i čištění mikrovlnky citronem, nakrájejte do misky plátky citrusů, nejlépe citronu a pomeranče. Případně do ní můžete nalít jen citrónovou šťávu. Potom mikrovlnku zapněte na plný výkon (zhruba na 10 minut) a nechte veškeré usazeniny a nečistoty odpařit. Nakonec je jednoduše setřete vlhkým hadříkem.

Čištění mikrovlnky citronem se doporučuje i po větších nehodách. Například, když v ní vybuchl popcorn nebo vyprsklo horké mléko. I když to může na první pohled vypadat jako pohroma, na vyhození spotřebiče určitě hned nemyslete a raději zkuste citrony, kyselinu citronovou nebo jiný ze zmiňovaných triků. 

Jak vyčistit gril v mikrovlnce

Grilování v mikrovlnné troubě je stále oblíbenější, a to pro dokonalou chuť masa i dalších pochoutek. Bohužel má tu nevýhodu, že u něj nemůžete použít poklop, který zabraňuje prskání šťáv z masa.

Nejspíš budete potěšeni, že samotné topné těleso umývat nemusíte. Měli byste ale čistit horní stěnu nad ním. A jak jinak než jemnou houbičkou a nejlépe i čistícím přípravkem určeným přímo pro trouby a grily, který koupíte v každém větším supermarketu, případně v hobby marketu. I když gril nepoužíváte pravidelně, je dobré ho zhruba jednou měsíčně na pár minut zapnout. 

Moderní mikrovlnné trouby jsou nenáročné na údržbu

Jak snadno vyčistit mikrovlnku už víte, pokud je ale pro vás úklid v domácnosti noční můrou, můžete se mu vyhnout i v případě mikrovlnky. Řešením může být model z hladkého smaltu, který je snadno omyvatelný a vysoce odolný. Anebo je tu ještě jedna možnost – vestavná trouba s mikrovlnkou dva v jednom, která se čistí úplně sama tzv. pyrolýzou. To znamená, že trouba při extrémně vysokých teplotách (okolo 500 stupňů) spálí všechny nečistoty na uhel. Ty pak po skončení programu jednoduše vytřete.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“