Jak vyčistit plastový nábytek? Vodou s jemným saponátem i pastou z jedlé sody

Publikace: 13.07.2022

Plastový nábytek rádi používáme na zahradách i balkónech. Pro venkovní použití je ideální, a to díky své odolnosti, lehkosti a snadné údržbě. Kdy a jak ho tedy čistit, aby nám co nejdéle vydržel? Záleží na tom, o jaký druh plastu se jedná. Jinak se budete starat o klasickou bílou židli a jinak o originální designový kousek. Zároveň si můžete vybírat mezi chemickými a přírodními prostředky, účinné čističe určitě najdete v obou kategoriích.

Konec sezóny: čas na údržbu

Pokud nebude nábytek výrazně znečištěný už v průběhu léta, počkejte s údržbou až na konec sezóny. Ukládat byste ho vždy měli čistý a suchý, jinak by se mohl během zimy poškodit. Skladování v interiéru je nutností, protože mrazu plast odolá jen těžko.

Jak vyčistit bílý plastový nábytek?

Klasické bílé židle stojí pár korun, ale jsou téměř nezničitelné. Jen při čištění nepoužívejte písek, kovové kartáče a další abrazivní prostředky, které by mohly jejich povrch mechanicky poškodit. Stejně tak se vyhněte příliš koncentrovaným detergentům, u kterých hrozí rozleptání povrchu. Ne všechny plasty jsou totiž stálé. Jinak ale záleží pouze na vás, jestli dáte přednost klasickému prostředku na mytí nádobí (například Sanytolu či Jaru), nebo půjdete raději přírodní cestou.

Pozor na barvu i povrchovou úpravu

Pokud jste investovali peníze do dražšího plastového nábytku, buďte opatrnější a pečlivě si zkontrolujte, o jaký typ plastu se jedná. Napovědět by vám měly symboly na zadní straně. Podle toho pak vybírejte i konkrétní přípravek. Například měkčený plast nesnese žádná abraziva a polystyren se pro změnu nesmí čistit chemicky. Výjimečně se může stát, že bude nutné zakoupit speciální čistič určený přesně pro daný typ nábytku.

Jak vyčistit zašlý nábytek?
zdroj: Unsplash

Přírodní čištění

Co budete potřebovat?

  • vodu
  • jedlou sodu
  • citron nebo sůl
  • měkkou houbičku

Postup:

Smíchejte stejné množství vody a jedlé sody s citronovou šťávou (případně solí). Vytvoříte tak účinnou čisticí pastu, která si poradí i se zašlou špínou. Naneste ji na houbičku a skvrny s ní opatrně otřete. Během chvilky začne pasta působit a výsledek vás nejspíš příjemně překvapí.

TIP: Na nový nábytek beze skvrn nebo zažloutnutí vám bude stačit jen pouhá voda. Nábytek jednoduše rozložte na plachtu nebo na trávu, omyjte ho zahradní hadicí a pak ho nechte volně uschnout na slunci.

Jak oživit plastový nábytek?

Postupem času bílý nábytek pravděpodobně zežloutne nebo zešedne. Ztracenou barvu a lesk mu ale můžete částečně vrátit. Skvělou službu vám v tomto případě udělá obyčejný citron. Jednoduše ho rozkrojte a skvrny s ním opatrně potřete.

Podobně funguje i peroxid vodíku, který je vhodný také na větší plochy. Ať už si ale vyberete jakýkoliv způsob, na závěr vždy nábytek opláchněte teplou vodou. Nejlépe k tomu poslouží vysokotlaký čistič či zahradní hadice

Na zašlou špínu pak doporučujeme technický líh, který by měl obsahovat zhruba 80 % alkoholu. Alternativou je vysokoprocentní vodka nebo kyselina octová. Při kontaktu se všemi těmito látkami ale buďte opatrní, vyhněte se kontaktu s kůží a očištěný nábytek ještě opláchněte proudem vody.

Prevence znečištění

Dražší plastové židle nebo stoly doporučujeme ošetřit kvalitní impregnací. Budou tak odolnější vůči povětrnostním vlivům i následnému znečištění. Aplikovat byste ji měli před sezónou na pečlivě vyčištěný nábytek.

Autor článku

Dana Halušková

Dana Halušková

Redaktor

„Tématu bydlení se aktivně věnuji několik posledních let. Svůj velký podíl na tom má i magazín Homago, pro který píši od roku 2021. K mým oblíbeným tématům patří bytový design, výběr nábytku a doplňků, ale také úklid nebo zahradničení. Zároveň mě baví recenze e-shopů a rozhovory s majiteli značek.“