Vyhledávač nábytku a dekorací

Nejlepší zahradní hry nejen pro děti: Užijte si léto ve velkém stylu!

Dáša Veverková
08.08.2022

Ať už chcete trávit čas s rodinou nebo přáteli, venkovní hry jsou skvělým způsobem, jak zabavit děti a shromáždit své blízké. Proto jsme pro vás dali dohromady seznam těch nejlepších zahradních her, které si toto léto může užít opravdu každý – od Turn Ballu, kroketu a házecích kroužků až po obří mlýn s figurkami, kuželky a skákacího panáka. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na ty, kteří se chystají na výlet nebo potřebují zahradní hru na svatbu či jinou akci. Užijte si léto ve velkém stylu!

Na co si dát pozor při výběru zahradní hry

Při výběru zahradních her existuje několik aspektů, které byste měli zvážit. A nejedná se pouze o to, jak zábavné hry budou. Na co si tedy dát pozor?

Pro jaké věkové kategorie je hra vhodná?

Pokud jsou vaše děti starší 10 let, pak se vás tento problém příliš netýká. Mladším dětem však mohou některé hry připadat příliš obtížné nebo nepraktické pro jejich malé ručičky. Vždy si proto ověřte, zda je hra vhodná pro jejich věkovou kategorii – pokud ne, mohou být zklamané, v horším případě si mohou i ublížit.

Pro kolik hráčů je hra určena?

Chcete-li si pořídit hru pro celou vaši rodinu, doporučujeme se vyhnout hrám pouze pro dva hráče. Jedině tak si zahrajete opravdu všichni a předejdete zbytečným hádkám. Za pozornost stojí také fakt, zda hra skutečně pojme více hráčů, než uvádí. Některé hry pro dva až čtyři hráče lze snadno hrát v týmech, kde se každý vystřídá.

Jaké hry jsou pro mou zahradu nejvhodnější?

Pro malé zahrady nebo terasy jsou ideální statické hry jako obří Jenga, kuželky nebo Turn Balll, protože k jejich hraní nepotřebujete mnoho místa. Pokud máte větší zahradu, prostor je samozřejmě menší problém, ale měli byste také zvážit tvar a styl vaší zahrady – některé hry vyžadují určitou plochu trávníku a jiné nebudou fungovat, pokud se vaše zahrada nachází ve svažitém terénu.

Nejlepší zahradní hry, které lze letos koupit

1. Ruské kuželky

Tato dřevěná verze kuželek nejen dobře vypadá, ale je také tou nejlepší zábavou. Navíc je vhodná pro tělesně postižené, seniory či úplně malé děti.

Zahradní hra Ruské kuželky

Jak hrát

Uspořádejte kuželky dle přiloženého návodu a vrhněte kouli tak, aby se zhoupla a opsala oblouk. Ta při zpětném zhoupnutí musí zezadu narazit do stojících kuželek. Úkolem hráče je shodit co nejvíce figurek – stejně jako je tomu u klasických kuželek nebo při bowlingu. Za každou sraženou figurku získává hráč jeden bod.

Vhodné pro

Hrajte sólo nebo se rozdělte do týmů, využijte hru na večírcích nebo si zahrajte se svou rodinou. Záleží jen na vás! Hra bude skvěle fungovat na terase, zahradě i příjezdové cestě. Váha jedné kuželky je pouhých 776 g, váha koule 585 g – snadno je tak uchopí děti i senioři.

2. Turn Ball

Potřebujete kompaktní míčovou hru, která nebude obtěžovat sousedy a nezničí žádné rostliny? Nehledejte nic jiného než tuto nejprodávanější zahradní hru, která nadchne celou rodinu.

Zahradní hra Turn Ball

Jak hrát

Turn Ball se také někdy označuje jako Swingball, Tether Ball nebo prostě a jednoduše Indiánský tenis. Jedná se o pohybovou hru pro dva hráče, která obsahuje stabilní konstrukci, lano s míčem a dvě pálky. Celý princip spočívá v tom, že musíte udeřit do míče, aby obletěl tyč, a mohl ho zasáhnout protivník. Některé verze bývají vylepšeny o spirálu, po které se lano s míčem namotává. První, kdo se dostane na kterýkoli konec, v závislosti na vaší pozici, vyhrává!

Vhodné pro

To nejlepší na této zahradní míčové hře je, že si ji můžete zahrát sami. Trénujte a buďte připraveni na soupeře nebo zaměstnejte své děti nekonečnými hrami, u kterých se nebudou nudit. Navíc je to skvělý způsob, jak rozvíjet koordinaci ruka-oko.

3. Kroket

Nejpopulárnější zahradní hra ve Velké Británii? Jednoznačně kroket! Že jste ještě neměli tu čest si ji zahrát? Možná právě nadešel ten pravý čas. Tato hra se stala synonymem pro sofistikované zahradní párty zejména pro dospělé – skvěle si totiž bude rozumět se sklenkou či dvěma vašeho oblíbeného nápoje. V nabídce ale samozřejmě najdete i kroket v dětské verzi.

Zahradní hra kroket

Jak hrát

Kroket je vlastně taková kombinace golfu, kulečníku a šachové strategie. Celá hra spočívá v tom, že se dřevěnou palicí posouvají koule skrz branky směrem k obracecímu kolíku a zpět ke startovacímu kolíku. Vyhrává ta strana, jejíž koule projedou v určeném pořadí skrz všechny branky a zasáhnou kolík.

Vhodné pro

Jedná se o nadčasovou zahradní hru, po které budete sahat rok co rok. Je vhodná pro všechny příležitosti, ať už jde o líné letní odpoledne strávené na zahradě nebo oslavu s přáteli. Užít si ji můžete v páru i v týmu.

4. Kroužky

Hledáte zahradní hru, kterou si hosté mohou zahrát na vaší svatbě nebo akci? Tato přenosná hra Kroužky bude ideální! Krásně zabalená a v klasickém dřevěném provedení bude vypadat jako elegantní doplněk, a navíc se bude hodit k jakémukoli barevnému schématu.

Zahradní hra házecí kroužky

Jak hrát

Kompletní sada obsahuje 1 lakovaný kříž, 5 cílových kolíků, 5 házecích kroužků z jutového lana a návod k použití. Před začátkem si nastavte vzdálenost od terče – budete-li hrát s dospělými, můžete kříž umístit do větší vzdálenosti, užijete si tak alespoň více zábavy. Pokud však budete hrát s dětmi, doporučujeme kříž posunout o trochu blíž.

Následně si rozdělte kroužky tak, aby měl každý hráč shodný počet kroužků. Hráč s největším počtem bodů vyhrává.

Vhodné pro

Hra pro neomezený počet hráčů, u které se nebudete muset zdržovat a čekat na vítěze, je nejlepší pro velké oslavy nebo akce. Díky jednoduchým pravidlům si ji mohou vyzkoušet hosté všech věkových kategorií a schopností.

5. Mlýn s figurkami

Populární hru mlýn, jejímž cílem je vyřadit kameny spoluhráče, hráli lidé již kolem roku 1 400 př. n. l. Můžete ji také znát pod názvy Nine Men's Morris, Nine Man Morris, Mill, Mills, Merels, Merelles nebo Merrills, které pochází z angličtiny. Možná, že i vy ji máte doma v deskovém provedení. Co když vám ale řekneme, že si ji můžete zahrát i na zahradě?

Jak hrát

Každý hráč má na začátku hry před sebou devět kamenů, které se pohybují po dvacetičtyřech průsečících. Cílem hry je sebrat protihráči všechny jeho kameny, nebo mu zabránit v dalších tazích. Hra začíná s prázdnou herní deskou. Oba hráči postupně pokládají své kameny na herní plochu. Pokud se hráči podaří umístit tři kameny vedle sebe v jedné z řad, má „mlýn“ a může odebrat jeden ze soupeřových kamenů.

S odebranými kameny již není možné hrát. Hráči musí nejdříve odebírat ze soupeřových kamenů ty, které nejsou součástí „mlýnu“. Poté, co je rozmístěno všech osmnáct kamenů, mohou je hráči začít přesouvat. Kameny se přesouvají po přímkách na vedlejší volnou pozici. Pokud hráč nemá kam svůj kámen přesunout, prohrává.

Vhodné pro

Gumová dlažba je pružná, neklouže, skvěle tlumí zvuky i vibrace a je extrémně odolná. Jedná se tedy o bezpečnou a zábavnou outdoorovou aktivitu pro děti i dospělé.

6. Skákací panák

Jen těžko bychom hledali někoho, kdo by neznal klasického skákacího panáka. Jedná se o dětskou venkovní hru rozšířenou téměř po celém světě, k níž vám postačil rovný asfaltový či betonový povrch a kousek křídy. Tentokrát však pro vás máme něco trochu jiného. Gumovou dlažbu ve tvaru panáka, která vám vydrží dlouhé roky!

Zahradní hra skákací panák

Jak hrát

Pryžový skákací panák má obvykle osm polí. Vaším úkolem je skákat po jedné noze z čísla na číslo a zpět, a to aniž byste šlápli na zem. Pro větší děti a dospělé pak existuje varianta s kamenem. Ten je třeba hodit na panáka a číslo, na které padne, následně přeskočit. Při cestě zpět kámen seberete, ale nesmíte se při tom dotknout země víc než jednou nohou! Můžete tedy skákat po všech políčkách, kromě toho, kde leží váš kámen.

Jestliže jste zvládli panáka přeskákat bez jediné chyby, předejte kámen dalšímu hráči. V případě, že se vám to nepovedlo – šlápli jste na zem nebo čáru, vypadáváte.

Vhodné pro

Ideální pro osoby v rozmezí 0 až 99 let, které milují pohyb a legraci. Instalace pomocí spojovacích kolíků je velmi snadná, zvládne ji tedy opravdu každý. Materiál je opatřen protiskluzovým povrchem, je odolný vůči otěru a je možné jej pokládat na dřevěné i betonové podlahy.

7. Vodní skluzavka

V horkém letním dni je na prvním místě našeho seznamu nejlepších zahradních her vodní skluzavka. Ano, můžete se cákat v brouzdališti nebo se kropit s těmi nejlepšími vodními pistolemi, ale nic nepřekoná zábavu a vzrušení z této báječné hry.

Vodní skluzavka

Jak hrát

V našich dětských letech jsme si všichni vystačili s pruhem igelitu a kamarádem, který držel hadici, zatímco ostatní se bavili. Tato verze je však daleko propracovanější – měří úctyhodných 549 cm a díky připojovacímu ventilu k ní hravě připojíte zahradní hadici, což znamená, že skluzavka bude neustále mokrá. Vodotrysk ve spodní části navíc postříká každého, kdo se sklouzne.

Vhodné pro

Skluzavka je vhodná pro děti od 5 do 12 let. Vybrat si můžete kousky s jednou, dvěma nebo třemi skluznými plochami, takže vám nic nebrání uspořádat si závody.