Jak uspořádat dětský pokoj, aby vaše děti bavil dlouhá léta?

Publikace: 25.08.2021

Dětský pokoj je pro dítě nejen místem na spaní, hraní a učení, ale je to také prostor, kde by se mělo cítit bezpečně a příjemně. Jak ale uspořádat dětský pokoj, abyste maximálně využili každý metr čtvereční a aby v této místnosti nevládl chaos a děti v ní dokázaly jednoduše udržovat pořádek? Inspirujte se našimi tipy.

Pokoj rozdělte do zón

Dětský pokoj často slouží jako obývací pokoj, ložnice, studovna a šatna dohromady. Proto není jednoduché všechny tyto místnosti vtěsnat do jedné. Dříve než tedy začnete vybavovat dětský pokojíček, načrtněte si nejlépe na milimetrový papír zóny a podle těch pak začněte na papír zakreslovat jednotlivé kusy nábytku. Mezi zóny, které by neměly chybět v dětském pokojíčku, patří relaxační zóna, šatní zóna, učební zóna a hrací koutek.

1. Učební zóna

Do této zóny patří psací stůl a kvalitní židle. Psací stůl je třeba umístit tam, kde je nejvíce světla, tedy co nejblíže k oknu, aby na pracovní plochu dopadalo co nejvíce přirozeného denního světla. Ideální je umístění přímo naproti oknu, pokud to však dispozice pokoje neumožňuje, umístěte psací stůl bokem k oknu tak, aby si dítě nestínilo rukou. 

Abyste nemuseli obměňovat nábytek každé dva roky, můžete dětem pořídit takzvaný rostoucí nábytek, který jim bude sloužit i na střední škole. Rostoucí stoly mají nastavitelnou výšku, někdy také sklon pracovní desky a velikost pracovní plochy. Součástí stolu může být i stojánek na monitor, který zajistí jeho umístění ve správné výšce. U rostoucí židle lze upravovat výšku a hloubku sedu, opěradlo zad a u některých modelů i jejich úhel. U menších dětí je praktické mít židli na jednom místě, starší děti ocení židli na kolečkách.

Pracovní stůl nechte volný, protože pořádek pomáhá soustředění. Vše ostatní dejte mimo něj. Děti, obzvlášť ty s poruchou pozornosti, se lépe soustředí, když mají všechny rušivé elementy mimo zorné pole. Proto je třeba udržet i prostor kolem stolu co nejklidnější.

2. Relaxační zóna

Protože vaše dítě s nástupem do školy čeká mnoho nových povinností, je potřeba nechat mu volný prostor také na odpočinek a hraní, kde bude moci načerpat síly na plnění nových úkolů. Základem by měla být kvalitní postel, která by měla být umístěna tak, aby se v ní dítě cítilo bezpečně. Není tedy vhodné postel umístit přímo naproti dveřím. 

Nad postel nepřidělávejte žádné police ani knihovny. Pocitově by mohly padat a vzbuzovat v dětech obavy. V relaxační zóně se vyhýbejte dynamickým prvkům, jako jsou křiklavé barvy nebo doplňky, které mohou rušit kvalitní odpočinek. Vhodné jsou tlumené a pastelové odstíny.

3. Hrací koutek

Hraní a děti k sobě neodmyslitelně patří. Proto je vytvoření hracího prostoru velmi důležité. Hrací koutek by měl být umístěn co možná nejdál od prostoru, kde se dítě učí, tedy od pracovního stolu, aby ho hrací koutek lákal při učení a plnění domácích úkolů co nejméně. Tam, kde bude hrací koutek umístěný, je důležité položit příjemný koberec, nebo alespoň podložku, díky které dítěti nebude od země zima.

Hračky rozdělte do celků. To znamená například na panenky, lego, autíčka nebo výtvarné potřeby. Ty pak uložte do praktických organizérů nebo úložných boxů, do nichž se dětem budou hračky lépe vracet.

4. Šatna

Šatní skříň by měla mít tyč na zavěšení oblečení. Děti lépe uvidí, co mají a výběr tak bude snazší. Věci, které se nepoužívají tak často, jako třeba sezónní oblečení, dejte do horních polic.

Noční můrou je pro děti skládání oblečení. Pokud mají oblečení uložené v komodě nebo knihovně, vyzkoušejte balíčkové skládání do šuplíků, které je snáze udržitelné a hlavně přehledné. Skládejte k sobě vertikálně trička, legíny i kalhoty a dodržujte barevné ladění, které bude děti bavit a jednodušeji si tak oblečení vyberou.

Vsaďte na komody, police a úložné boxy na hračky

Děti mají většinou více věcí než dospělí. K tomu výrazně přispívá i spousta hraček a pomůcek do školy. Při zařizování pokoje je s tím třeba počítat a také se dle toho zařídit. Skvělým řešením jsou vysoké skříně, které nabídnou místo pro veškeré dětské oblečení. Do nejvyšších polic tak můžete schovat sezónní věci, které děti nebudou několik měsíců potřebovat. 

Při výběru dětské postele vybírejte takovou, která disponuje úložným prostorem, například v podobě zásuvky. Sem můžete uložit třeba hračky. Děti si tak jednoduše vysunou zásuvku, kdykoliv si budou chtít hrát s oblíbenými hračkami. 

Do pokoje zvolte i komody, praktické úložné boxy, krabice a police, aby se v nich pohodlně hledalo. Nezapomínejte ani nejrůznější háčky, na které lze zavěsit školní batoh nebo sportovní potřeby.

Pinterest

Vyberte vhodné barvy do dětského pokoje

Jak vymalovat dětský pokoj? Děti jsou ve vnímání barev překvapivě konzervativní. Nevnucujte jim proto vlastní vkus, naopak se zajímejte o ten jejich. Pokud jsou ještě malé, zvolte spíše přírodní neutrální odstíny. Pestrost doženete hračkami, knížkami a textilními doplňky. Při vstupu do dětského pokoje bychom měli pociťovat především harmonii. Barvy na stěnách, podlaze a nábytku volte tón v tónu. Police ponechte otevřené a dejte prostor hračkám a knihám, které do místnosti vnesou barevnost.

Obecně platí pravidlo, že světlé barvy prostor opticky zvětší, tmavé barvy ho spíše zmenší. Rozhodně tedy nešlápnete vedle, když zvolíte světlé odstíny oblíbené barvy vašeho potomka. Ani bílá nemusí být v dětském pokoji nudná. Pokud byste chtěli sáhnout přece jen po pestřejších nebo tmavších tónech, pak je vhodné kombinovat barvy ze stejné škály.

Pinterest

Zvolte kvalitní nábytek a obměňujte doplňky

Pokojíček v podobě paláce pro princeznu nebo fotbalového stadionu sice dítko nadchne, ale rychle ho omrzí a za pár let se bude stydět pozvat si do pokoje kamarády. Jak dítě roste, rychle se mění jeho nároky na funkčnost i vzhled pokoje, proto myslete dopředu.

Investujte do kvalitního nábytku a vybavení, které lze jednoduše a levně obměnit barevnými doplňky a textiliemi. Vyjde vás to levněji než výměna nábytku, který se dítěti už okoukal.

Pinterest

Nezapomeňte na vhodné osvětlení

Světlo v dětském pokoji by mělo být dostatečně silné a zároveň příjemné pro oči. Ideální volbou je LED osvětlení, které je úsporné, maximálně výkonné a nejvíce se přibližuje přirozenému dennímu světlu. V pracovním koutku by neměla chybět stolní lampa, ideálně s pohyblivým ramenem, aby bylo možné upravovat sklon a směr dopadajícího světla. 

Další lampičku je vhodné pořídit i do relaxační zóny, kde ji ocení především děti, které si rády čtou v posteli. Modely doplněné o možnost tlumení světla jsou pak vhodné i k usínání a mohou být zapnuté po celou noc, pokud se děti v pokoji samy bojí.

Pinterest

Autor článku